لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۲۵

موافقان و مخالفان «اکتا»، قانون مقابله با دزدیهای اینترنتی


ژانویه 2012، بروکسل، یکی از معترضان ماسک نمادین گروه هکتیویست ناشناس را به چهره زده است. «ناشناس» به سمبل چهره معترض در تظاهرات اعتراضی مردم در جهان بدل شده است.
ژانویه 2012، بروکسل، یکی از معترضان ماسک نمادین گروه هکتیویست ناشناس را به چهره زده است. «ناشناس» به سمبل چهره معترض در تظاهرات اعتراضی مردم در جهان بدل شده است.

لهستان، فرانسه و ايتاليا از جمله کشورهاي اروپایی هستند که پيمان بين المللی اکتا، يا مقابله با دزديهای اينترنتی را امضا کرده اند. اما بسياری از کشورها با توجه به گسترش روز افزون دامنه اعتراضها و انتقادات، بويژه از جانب جوانان، برای امضای اين پيمان ترديد دارند.

ايالات متحده آمریکا، ژاپن، کره جنوبی و ساير کشورهای موافق با پيمان اکتا می گويند، وجود چنين پيمانی برای ايجاد اصول و ضوابط هماهنگ و يکپارچه در سطح بين المللی برای حفظ حقوق توليدکنندگان موسيقی، فيلم، دارو، مد و طيف گسترده توليدات و نوآوريهايی که معمولاً هنوز به بازار نرسيده اند، ضروری است.

اما از ماه گذشته، شديد ترين اعتراضها عليه پيمان اوکتا از لهستان شروع شد و اکنون به سراسر اروپا کشيده است. مخالفان می گويند، پيمان اکتا در نهايت به کنترل و سانسور اينترنتی و تنبيه کسانی خواهد انجامید که از آثار دارای حق تأليف استفاده می کنند.

در بلغارستان، روز شنبه بيش از ۴ هزار نفر اکثراً با نقابهای معروف «گای فاکس» در فيلم مشهور «وی فور وندتا» که به نماد جهانی چهره ناشناس معترض بدل شده، در خيابانهای صوفيه دست به اعتراض زدند.

برخی از معترضان پلاکاردهايی با خود حمل می کردند که بر آنها نوشته بود، اکتا برابر است با ۱۹۸۴، که کنايه ای است از کتاب معروف جورج ارول با همين عنوان که از جامعه ای تخيلی می گويد که در آن دولت با دوربينهای مدار بسته بدون وقفه تمامی حرکات مردم را زير نظر دارد.

در شهر پراگ، پايتخت جمهوری چک نیز صدها نفر در ميدان قدیمی شهر، تابلوهايی با خود حمل می کردند که بر آنها نوشته شده بود «اکتا را متوقف کنيد» يا «مرگ بر اکتا».
یکی از این معترضان می گوید: «دليل اصلی من برای شرکت در اين تظاهرات اين است که پيمان اکتا بدون نظرخواهی از مردم تصويب شده. قبل از اين که به تصويب برسد بايد در موردش با مردم صحبت می شد.»

روز شنبه اعتراض های مشابهی در فرانسه، آلمان و وين، پايتخت اتريش صورت گرفت. پارلمان اروپا در واکنش به اين مخالفتها قرار است اوايل تابستان، قانون اکتا را به بحث بگذارد.

XS
SM
MD
LG