لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۳۳

گرمای آب اقیانوس‌ها در سال ۲۰۱۹ رکورد زد


بخش انگلیسی صدای آمریکا - دانشمندان می گویند اقیانوس ها در سال ۲۰۱۹ داغ ترین زمان ثبت شده در تاریخ را پشت سر گذاشتند. انتشار آلودگی های تولید شده توسط انسان حرارت دریاها را به بالاترین درجه با اثرات بالقوه خطرناک بر تغییرات اقلیمی کره زمین رسانده است.

اقیانوس ها بیش از ۹۰ درصد حرارت زیاد ناشی از انتشار گازهای گلخانه ای را جذب می کنند و تعیین میزان افزایش حرارت اقیانوس ها در سال های اخیر خوانش دقیق تری از نرخ گرمایش کره زمین در اختیار دانشمندان قرار داده است.

گروهی از کارشناسان از سراسر جهان داده هایی را که «انستیتو فیزیک آتمسفری چین» گردآوری کرده بررسی کردند تا به تصویری روشن از گرمایش اقیانوس ها در عمق ۲ هزار متری طی چند دهه دست یابند.

در این پژوهش که در نشریه «پیشرفت های علوم آتمسفری» منتشر شده است اقیانوس ها در سال گذشته هفتاد و پنج هزارم درجه سلسیوس از متوسط تاریخی بین ۲۰۱۰-۱۹۸۱ داغ تر گزارش شده اند.

سرپرست این گروه پژوهشی می گوید: «میزان حرارتی که ما طی ۲۵ سال گذشته به اقیانوس های جهان تحمیل کرده ایم معادل ۳.۶ میلیارد برابر انفجار بمب اتم در هیروشیما است.»

بر مبنای این مطالعه، پنج سال اخیر داغ ترین زمان برای اقیانوس ها بوده است.

دریاهای گرم تر موجب تبخیر بیشتر و بارش بیشتر می شوند. افزایش سطح دریاها هم از پیامدهای داغ تر شدن و انبساط اقیانوس ها است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG