لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۵۴

با گرمایش هوا اقیانوس ها اسیدی تر می شوند


افزایش میزان اسید آب اقیانوس ها
افزایش میزان اسید آب اقیانوس ها
گرمایش سطح کرۀ زمین به درون اقیانوس ها رخنه کرده، با اسیدی تر شدن آنها، طوفانی خاموش به بار آورده است. طوفان خاموشی که به سرعت حیات کثیری آب زی، ازصخره های مرجانی تا انواع ماهی را به خطر افکنده است.

بنابه گزارش۵۴۰ کارشناس از۳۷ کشور جهان ، درسال ۲۱۰۰ میلادی در مقایسه با پیش از عصر انقلاب صنعتی، آب دریا ها ۱۷۰ درصد، اسیدی تر خواهند بود.

اکسید کربن، گاز اصلی گل خانه ای، در ترکیب با آب، اسیدی رقیق به وجود می آورد.

این اسید ملایم با افزایش دمای آب اقیانوس که مسبّب آن گازگل خانه ای جوّی است و همچنین سایرعللی که عامل شان انسان است، نظیر آلودگی هوا و افراط در صید ماهی، ترکیب می شود.

در کنفرانس کارشناسان که با حضور نمایندگان ۲۰۰ کشور در ورشو پایتخت لهستان با هدف دست یابی به راهی برای کندکردن سرعت افزایش دمای جهان تشکیل شد، میزان اسید اقیانوس ها ۲۶ درصد بیش از زمان انقلاب صنعتی درقرن های ۱۸ و ۱۹ میلادی تخمین زده شد.

یک افزایش۱۷۰ درصدی، پ هاش ( پی اچ ) آب را که مقیاس اندازه گیری میزان اسید وقلیا درآب است از ۸ و ۲ دهم به ۷ و ۹ دهم کاهش داده است (اسید باطری یک است و صابون (قلیا) ده.)

به گفتۀ دانشمندان، اقیانوس ها بیش از هرزمان دیگری طی دست کم ۵۵ میلیون سال، اسیدی شده اند و به قدرت تولید لایه محافظ جانوران دریایی، از مرجان گرفته تا خرچنگ، آسیب رسانده است.

تغییر زیستی در دریاها که ناشی ازاسیدی شدن اقیانوس هاست، عواقب نامطلوب زیادی برای جامعه به بارمی آورد و می تواند مسبب عمدۀ ضررهای اقتصادی کاهش تیره های صدف ها و صخره های مرجانی استوایی و چه بسا حسّاسیت نرم تن ها ومرجان ها درقبال اسید آب اقیانوس ها باشد.

برخی ازمطالعات حاکی ست حالت های مستی وازخود بیخود شدگی دلقک ماهی های جوان گویای شرب بیش ازحدّ آب اسیدی است.

دریک بررسی آمده است که میزان اسید درآب می تواند صخره ماهی را مضطرب کند.

ماهیان معمولی درهر دو قسمت روشن و تاریک آب شنا می کنند ولی ماهیان اکسید کربن خوردۀ مضطرب، بیشتروقت خود را در قسمت تاریک آب می گذرانند.

در گزارش کنفرانس کارشناسان در ورشو آمده است:
اگرجوامع ازسرعت کنونی تولید وتکثیر آلاینده ها نکاهند، درقرن جاری میلادی، بقای مرجان های سردسیری دراعماق اقیانوس به خطر می افتد و مرگ و میر مرجان استوایی بر تولید مثل آن سبقت می گیرد.

کاهش میزان ضایعات گازهای گل خانه ای کارخانه ها واتومبیل ها، از اسیدی شدن آب می کاهد.

مذاکرات کنفرانس ورشو قصد دارد با انجام طرح هایی جهان شمول که تا سال ۲۰۱۵میلادی از توافق همه جانبه برخوردار شود، میزان تغییرات آب وهوایی را به طرزی چشمگیر کاهش دهد.
XS
SM
MD
LG