لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۰۴

برخورد پلیس و معترضان جنبش اشغال در گوشه و کنار جهان


برخورد پلیس و معترضان جنبش اشغال در گوشه و کنار جهان
برخورد پلیس و معترضان جنبش اشغال در گوشه و کنار جهان

پلیس در نیویورک روز شنبه در جریان تظاهرات معترضان به حرص و طمع شرکت ها که اکنون یک ماهه و جهانی شده است بیش از ۷۰ معترض را بازداشت کرد. ده ها بازداشتی میدان معروف تایمز نیز جز آنان بودند.

پلیس با تجهیزات ضد شورش و با کمک ماموران سوار بر اسب، برای بیرون راندن معترضان از این میدان وارد عمل شده بود.

این تظاهرات یکی از ده ها تظاهراتی بود که روز شنبه با الهام از جنبش موسوم به اشغال وال استریت در نقاط مختلف آمريکا برگزار شد.

مایکل مور، فیلمساز، به صدای آمريکا گفت برای ابرازهم بستگی با معترضانی که علیه طمع ورزی شرکت های آمريکایی به پا خواسته اند به تظاهرات پیوسته است.

در رم، پلیس هنگامی که جمعیتی کوچک از صدها معترض راه پیما در خیابان ها با جدا شدن از این معترضان شروع به شکستن ویترین ها و آتش زدن خودروها کرد به شلیک گاز اشک آور و استفاده از آب فشار قوی متوسل شد. حضور پلیس در پایتخت ایتالیا کاملا مشهود بود.

در لندن میان پلیس و معترضانی که در نزدیکی کلیسای جامع سنت پل جمع شده بودند زد و خورد درگرفت.

بسیاری دیگر از کشورها از جمله استرالیا، نیوزلاند، اسپانیا، آلمان و فرانسه - که پاريس پایتخت آن صحنه برگزاری جلسه وزیران دارایی قدرت های مالی موسوم به گروه ۲۰ برای تبادل نظر درباره بحران اقتصادی در اروپاست، صحنه تظاهرات بودند.

اعتراض تظاهرکنندگان به نابرابری میان غنی و فقیر است. معترضان خود را «۹۹درصدی» می نامند که در مقابل «۱درصد» افرادی به گفته آنان صاحب بخش اعظم دارایی جهان ایستاده است.

الغای نظام سرمایه داری، پایین آوردن شهریه آموزش عالی و پایان دادن به جنگ در افغانستان و عراق از جمله دیگر خواست های متعدد معترضان است.

در ژاپن نیز روز شنبه تظاهرات کوچکی برپاشد که پایان دادن به استفاده از برق اتمی محور اصلی آن بود.

جنبش اعتراضی موسوم به اشغال وال استریت روز ۱۷ سپتامبر با حضور گروهی کوچک از فعالانی شروع شد که می گویند مجموعه ای از شرکت های بازرگانی خصوصی و دور از نظارت دولت در آمريکا عامل ایجاد و گسترش شکاف اقتصادی میان طبقات غنی، متوسط و فقیر جامعه هستند.

XS
SM
MD
LG