لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۲۹

رئیس کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان: پرونده مانع‌تراشی کاخ سفید در حال تکمیل است


بخش انگلیسی صدای آمریکا - ادم شیف، رئیس دموکرات کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا می گوید پرونده مانع تراشی دولت ترامپ همچنان در حال تکمیل است.

او این سخنان را پس از آن عنوان کرد که اعضای ارشد دولت و رودی جولیانی، وکیل پرزیدنت ترامپ، احضاریه ها در تحقیقات برای استیضاح را به چالش کشیدند.

دفتر مایک پنس، معاون ریاست جمهوری آمریکا، تحقیقات دموکرات ها در مجلس نمایندگان را رد و احضاریه ها را «بسیار گسترده» توصیف کرده است.

پنتاگون می گوید به دلایل حقوقی در این زمان «قادر به عمل» به این خواسته ها نیست.

دفتر بودجه کاخ سفید درخواست ها را رد کرده است و رودی جولیانی به احضاریه ها، برای ارائه اسنادی مرتبط با فشار بر اوکراین برای انجام تحقیقات درباره جو بایدن، جواب منفی داده است.

جان سِیل، وکیل جولیانی، در نامه ای به کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا، نوشت: «این تحقیقات استیضاح به نظر بی پایه، غیرقانونی و در تناقض با قانون اساسی است. احضاریه بیش از حد گسترده و بی جهت مسولیت آفرین است و به دنبال اسنادی فراتر از ابعاد یک تحقیقات مشروع است.» وکیل جولیانی گفته است اطلاعاتی که دموکرات ها خواهان آن هستند در حوزه حریم خصوصی وکیل و موکل قرار می گیرد.

مایکل مک کال، عضو ارشد جمهوریخواه کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان، در بیانیه ای گفت تحقیقات برای استیضاح «به جایی که در برابر مردم آمریکا انجام بگیرد، پشت درهای بسته» اتفاق می افتد. او از رئیس مجلس نمایندگان خواست با ارائه قطعنامه ای در صحن کنگره شرایط را برای شفافیت بیشتر فراهم کند.

اما ادم شیف می گوید جمهوریخواهان در جلسات پشت درهای بسته حضور دارند و از فرصت پرسش از شهود و مشاهده شواهد برخوردارند.

این جلسات با حضور مایکل مک کینلی، مشاور ارشد پیشین مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا، روز چهارشنبه ادامه می یابد.

کاخ سفید از مجلس نمایندگان خواسته است درباره تحقیقات برای استیضاح رای گیری انجام دهد.

نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، سه شنبه شب گفت چنین رای گیری هیچ لزومی ندارد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG