لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۱

مشاور امنیت ملی کاخ سفید: قاسم سلیمانی مشغول برنامه‌ریزی برای کشتن تعدادی از نیروها و دیپلمات‌های آمریکایی بود


رابرت اوبراین مشاور امنیت ملی کاخ سفید
رابرت اوبراین مشاور امنیت ملی کاخ سفید

رابرت اوبراین مشاور امنیت ملی کاخ سفید می‌گوید ایالات متحده اطلاعات محکمی در اختیار داشت که نشان می‌داد قاسم سلیمانی مشغول برنامه‌ریزی برای کشتن تعداد قابل توجهی از نیروها و دپیلمات‌های آمریکایی بود.

مشاور امنیت ملی کاخ سفید روز سه‌شنبه ۱۷ دی‌ماه در واشنگتن به خبرنگاران گفت:می‌توانم بگویم که برنامه‌هایی وجود داشت و سلیمانی در میانه تمامی این برنامه‌ریزی‌ها بود. برای همین مشغول سفر در منطقه به دمشق، بیروت و بغداد بود تا برنامه‌ بریزد که به تاسیسات آمریکایی که محل حضور دیپلمات‌ها و نیروهایی نظامی آمریکایی است، حمله کند.

مشاور امنیت ملی کاخ سفید گفت: رژیم ایران دقیقا می‌دانست چه کار می‌کند و آن‌ها صبوری و خویشتن‌‌داری پرزیدنت ترامپ را دست‌کم گرفتند.

آقای اوبرایان با اشاره به کشتن سلیمانی و رهبر داعش، گفت: ظرف چهار ماه گذشته دو تا از تهدیدهای بزرگ جهان تروریسم یعنی البغدادی و سلیمانی را از صحنه خارج کردیم. ما امروز امنیت بیشتری داریم و طی چهار ماه گذشته دو تا از بزرگترین تهدید‌های جهان تروریسم یعنی البغدادی و سلیمانی را از صحنه خارج کردیم. رهبران جهان از هرگوشه جهان برای این‌کار به ما تبریک گفتند.

رابرت اوبراین در مورد تهدید‌هایی که از سوی جمهوری اسلامی ایران مطرح می‌شود گفت: هر روز می‌گویند ما تلافی می‌کنیم و ما هروز بر آمادگی خود اضافه می‌کنیم.

بعد از کشتن‌ قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس توسط آمریکا تنش بین دو کشور افزایش یافته است. روز دوشنبه، دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده در توئیت کوتاهی نوشت «ایران هرگز سلاح هسته‌ای نخواهد داشت!»

جمعه گذشته آمریکا با فرمان پرزیدنت ترامپ، قاسم سلیمانی و معاون حشد الشعبی را در نزدیکی فرودگاه بغداد کشت.

پرزیدنت ترامپ می گوید دستور حمله موشکی به فرمانده پیشین نیروی قدس را او صادر کرد؛ زیرا سلیمانی سازمان دهنده حملات به آمریکایی ها و عراقی ها بود و قصد انجام اقدامات تروریستی بیشتری را داشت.

وزارت خارجه ایالات متحده روز یکشنبه ۱۵ دی ماه در یک توئیت نوشت: «سلیمانی قهرمان نبود. او قاتل ایرانی ها، آمریکاییان، و هزاران تن دیگر بود.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG