لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۲۷

پیامدهای فردی و حرفه ای چاقی مفرط بر ساختار اقتصادی جامعه


پیامدهای فردی و حرفه ای چاقی مفرط بر ساختار اقتصادی جامعه
پیامدهای فردی و حرفه ای چاقی مفرط بر ساختار اقتصادی جامعه

پژوهشگران معتقدند پیامدهای چاقی مفرط نه تنها بر سلامت جسمی و روانی افراد تاثیر منفی می گذارد، بلکه فشارهای اقتصادی بسیاری را بر زندگی روزمره آن ها و اقتصاد کشور تحمیل می کند.

محققان دانشگاه جرج واشنگتن دریافته اند تاثیرات منفی عواملی همچون پرداخت هزینه خدمات درمانی، پزشکی، دارویی، مرخصی استعلاجی و نیز کاهش قابل ملاحظه بهره وری کاری سبب می شود افراد مبتلا به چاقی مفرط در مقایسه با افراد لاغر سالانه هزینه بیشتری صرف کنند.

در شرایطی که براساس گزارش روز سه شنبه ( ٢١ سپتامبر ) پژوهشگران آمریکایی، فشار مالی هزینه سالانه ابتلای به چاقی مفرط برای ٤٨٧٩ دلار و برای مردان ٢٦٤٦ دلار ارزیابی شده است، این رقم برای افراد با چاقی معمولی بسیار کمتر و سالانه ٥٢٤ دلار برای زنان و ٤٣٢ دلار برای مردان است.

کریستین فرگوسن، استاد سیاست بهداشت دانشگاه جرج واشنگتن و یکی از نویسندگان این گزارش گفته است در حالی که براساس نتایج این پژوهش زنان چاق نسبت به زنان لاغر درآمد کمتری دارند، اما میزان درآمد مردان مبتلا به چاقی مفرط با مردان لاغر یکسان است.

خانم فرگوسن گفته است با وجودی که انتظار می رفت که میزان درآمد زنان و مردان مبتلا به چاقی مفرط یکسان باشد، اما یافته های این تحقیق ثابت کرد زنان چاق در مقایسه با مردان چاق نه تنها درآمد کمتری دارند، بلکه برای رویارویی با مشکلات ناشی از اضافه وزن، هزینه بیشتری را صرف پیامدهای این اختلال جسمی می کنند.

پژوهشگران معتقدند دو سوم جمعیت آمریکا چاق هستند و یا از عوارض چاقی مفرط رنج می برند. آن ها می گویند طی سه دهه گذشته، نرخ چاقی مفرط در کودکان به سه برابر افزایش یافته است.

براساس آمار، هم اکنون هجده درصد جمعیت بزرگسال آمریکا به چاقی مفرط مبتلا هستند و در آینده با عوارضی همچون ابتلای به بیماری دیابت، بیماری قلبی و بیماری های دیگر روبرو خواهند شد.

نتایج گزارش دیگری در همین زمینه حاکی از آن است که افراد مبتلا به چاقی مفرط سالانه ١٤٠٠ دلار بیشتر از افراد با وزن عادی صرف هزینه های درمانی و پزشکی می کنند.

پژوهشگران خاطرنشان کرده اند جامعه آمریکا برای رویارویی با پیامدهای چاقی مفرط هزینه سنگینی را صرف می کند و این امر معضل عظیمی برای ساختار اقتصادی کشور محسوب می شود.


XS
SM
MD
LG