لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۵۱

تاثیر تحرک در مبارزه با چاقی مفرط


تاثیر تحرک در مبارزه با چاقی مفرط
تاثیر تحرک در مبارزه با چاقی مفرط

نتایج یک تحقیق جدید حاکی از آن است افرادی که پیاده روی و یا دوچرخه سواری می کنند، از افرادی که در زندگی روزمره خود از اتومبیل استفاده می کنند، لاغرتر هستند.

این پژوهش ارتباط بین دوچرخه سواری و پیاده روی به جای تردد با اتومبیل را با فعالیت فیزیکی، چاقی مفرط و بیماری دیابت بین مردم پانزده کشور جهان مورد بررسی قرار داده است.

براساس یافته های این پژوهش، نیمی از میزان چاقی مفرط مردم این کشورها، با میزان پیاده روی و دوچرخه سواری شهروندان آن ها ارتباط مستقیم دارد.

پروفسور دیوید باست، استاد دپارتمان علم حرکات بدن، تفریح و ورزش در دانشگاه تنسی ناکسویل و همکاران وی در گزارشی که اخیراً در نشریه « American Journal of Public Health » منتشر شده است، تاکید کرده اند: «نتایج تحقیقات آماری ما حاکی از آن است که ارتباط بسیار قابل توجهی بین پیاده روی، دوچرخه سواری و سلامت در سطح کشور، ایالت و شهری وجود دارد به این ترتیب که از بین چهارده کشوری که در فهرست مقایسه بین المللی ما قرار داشتند، کشورهایی که شهروندان آن ها بیشتر پیاده روی و یا دوچرخه سواری می کردند، سطح چاقی بسیار پایین تری داشتند.»

این محققان دریافته اند در حالی که حدود نیمی از رفت و آمد مردم اروپا، با دوچرخه و یا پیاده انجام می گیرد، این رقم در آمریکا و کانادا به ترتیب ده درصد و هشت درصد است و همین امر باعث شده است که نرخ چاقی بین مردم اروپا نصف سطح چاقی بین مردم آمریکا و کانادا باشد.

با وجودی که پژوهشگران نقش پیاده روی و دوچرخه سواری در کاهش وزن را ثابت نکرده اند اما تحقیق آن ها، به ویژه با توجه به شواهد موجود در مورد مزایای زندگی پرتحرک، این فرضیه که فعالیت فیزیکی و تحرک جسمی به کاهش نرخ چاقی و ابتلای به بیماری دیابت کمک می کند را تایید می کنند.

در بخشی از این گزارش تحقیقی آمده است کشورهای اروپایی با سطوح بالای پیاده روی و دوچرخه سواری، نرخ چاقی مفرط شهروندان بسیار کمتر از مردم کشورهای استرالیا، کانادا و ایالات متحده است که در زندگی روزمره بیشتر به تردد با خودرو وابسته اند.

این پژوهش همچنین ثابت کرده است که مردم کشورهای اروپایی با پیاده روی و دوچرخه سواری به جای استفاده از خودرو، سالانه حدود بیست کیلوگرم بیشتر از مردم آمریکا و کانادا چربی می سوزانند.

نتایج محققان کانادایی حاکی از آن است که مردم کانادا با وجود سرمای شدیدتر از اغلب نقاط ایالات متحده، سه برابر مردم آمریکا دوچرخه سواری می کنند.

بافت زندگی شهری، درآمد کمتر، هزینه سنگین مالکیت خودرو، بیمه و پارکینگ، امنیت دوچرخه سواری در خیابان های کانادا و برنامه های آموزشی گسترده تر از جمله عواملی هستند که نرخ دوچرخه سواری در این کشور را افزایش داده است.

XS
SM
MD
LG