لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۱۵

اوباما: گفتگوی افغانها برای یافتن راهکار صلح


باراک اوباما، رئیس جمهوری ایالات متحده روز چهارشنبه (١٩ ژوئن) گفت با وجود اختلافات عمیق و بزرگی که بین دولت افغانستان و طالبان وجود دارد، مقامات افغان برای یافتن راهکاری برای درگیری های این کشور باید با هم گفتگو کنند.

آقای اوباما این اظهارات را در برلین و یک روز پس از آن مطرح کرد که ایالات متحده از آغاز گفتگوهای مقامات این کشور با طالبان و تلاش برای دستیابی به صلح و پایان دادن به جنگ دوازده ساله خبر داده بود. تصمیم دولت آمریکا برای مذاکره با طالبان حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان را عمیقاً آزرده خاطر کرده است.

آقای اوباما در کنفرانس مطبوعاتی مشترک خود با آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان در برلین گفت «به نظر ما در نهایت گفتگوی دوجانبه طرفین افغان در مورد چگونگی پیشبرد امور و پایان دادن به چرخه خشونت و آغاز بازسازی افغانستان ضروری خواهد بود».

آقای کرزی در اقدامی به نشانه ابراز ناخشنودی خود، گفتگو با ایالات متحده در مورد توافق در مورد نیروها را به تعویق انداخت. اما آقای اوباما گفت از این که آقای کرزی اعلام کرده است نیروهای افغان به زودی مسئولیت امنیت کشور از نیروهای حافظ صلح ناتو به رهبری ایالات متحده را به عهده خواهند گرفت، استقبال می کند.

رئیس جمهوری آمریکا ضمن اذعان به نگرانی های موجود در مورد شیوه گشایش دفتر طالبان در دوحه قطر و ادبیاتی که به کار برده اند، گفت پیش و پس از افتتاح دفتر طالبان با آقای کرزی گفتگوهای طولانی داشته و اختلافات و شکافهای کنونی قابل پیش بینی بوده اند.

او تاکید کردد «طالبان و افغانها سالیان طولانی درگیر جنگ بوده اند و حتی هم اکنون نیز درگیر مبارزه هستند و بی اعتمادی موجود عمیق و قابل درک است».
XS
SM
MD
LG