لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۷

ورود اوباما به سئول برای شرکت در نشست سران بيست کشور بزرگ صنعتی


پرزيدنت باراک اوباما چهارشنبه شب وارد کره جنوبی شد تا در نشست سران بيست کشور بزرگ صنعتی و در حال رشد جهان، موسوم به گروه۲۰، که قرار است روز پنج شنبه و جمعه در سئول بر گزار شود، شرکت کند. انتظار ميرود نابرابری مبادلات تجاری و جلوگيری از گسترش جنگ ارزی جهان در صدر موضوعات اجلاس سران گروه ۲۰ قرار گيرد.

ورود پرزيدنت اوباما به کره جنوبی زمانی صورت ميگيرد که مذاکرات اخير مقامات تجاری آمريکا و کره جنوبی پيرامون تجارت آزاد بين دوکشور که از سه سال پيش آغاز شده، بار ديگر با شکست روبرو شد. قرار است که رئيس جمهوری آمريکا پيش از گشايش و در حاشيه اجلاس با رئيس جمهوری و ساير رهبران کره جنوبی گفتگو کند.

بدنبال تصميم بانک مرکزی آمريکا پيرامون خريد ۶۰۰ ميليارد دلار از اوراق قرضه آمريکا، پيش بينی ميشود پرزيدنت اوباما با چالش های عمده ای از سوی اعضای گروه ۲۰ به ويژه آلمان، چين، روسيه، ژاپن و برزيل روبرو شود که اين امر آمريکا را در موضع دفاعی قرار خواهد داد.

در آستانه اجلاس سران گروه بيست، چين ميگويد مازاد تجارت خارجی اين کشور در ماه گذشته به ۲۷ ميليارد و ۱۵۰ ميليون دلار رسيد که نسبت به ماه پيش خود ۱۰ ميليارد دلار افزايش نشان ميدهد.

در همين ارتباط، ديويد کامرون، نخست وزير بريتانيا، روز چهارشنبه طی ايراد سخنانی در جمع دانشجويان در پکن هشدار داد که نابرابری در مبادلات تجاری و دستکاری در ارزش برابری واحد های ارزی دفاع از اقتصاد داخلی يا پروتکشنيسم را توسعه ميدهد و اقتصاد جهانی را به کسادی ميکشاند.

در اين حال، در پی تصميم خريد اوراق قرضه از سوی بانک مرکزی آمريکا، دگ اونگ، يکی از سه مرکز ارزيابی اعتباری عمده چين، اعتبار مالی آمريکا را يک درجه کاهش داد، که تحليل گری آنرا به يک مانور سياسی در آستانه اجلاس گروه بيست تشبيه کرده است.

انگلا مرکل، صدر اعظم آلمان، نيز اضهار داشت که در اجلاس سران گروه بيست خواهد گفت که زمان برون رفت از طرح محرک های اقتصادی فرا رسيده است. او با اشاره به تصميم خريد اوراق قرضه بانک مرکزی آمريکا گفت که هيچکس از سران گروه بيست تمايل به ايجاد حباب اقتصادی ديگری را ندارد.

XS
SM
MD
LG