لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۷

اختلاف نظر کاخ سفيد و کنگره در مورد افزايش ماليات بر ثروتمندان


از روز چهارشنبه، دهم آذرماه، تا پيش از تعطيلات کريسمس، مدت استفاده از بيمه بيکاری برای بيش از دو ميليون نفر از ۹۹ هفته ای ها، يعنی کسانيکه برای ۹۹ هفته از مزايای بيمه بيکاری استفاده کرده اند، به پايان خواهد رسيد. در آستانه تعطيلات کريسمس و سال نوی مسيحی، ۹۹ هفته ای ها هنوز اميدوارند که کنگره آمريکا تغيير عقيده داده و بيمه بيکاری آنها را تمديد کند. ميانگين بيمه بيکاری هفته ای معادل ۳۰۲ دلار است که قطع آن برای دو ميليون نفر آسيب عمده ديگری به بازار مصرف و اقتصاد شکننده آمريکا وارد خواهد آورد.

و اين در حاليست که مذاکرات پرزيدنت باراک اوباما با قانونگذاران عمده دو حزب جمهوریخواه و دموکرات در نشست کاخ سفيد واشنگتن، که عمدتاً پيرامون ماليات بر ثروتمندان بود، بدون رسيدن به توافق عمده ای پايان يافت.

در ميان اختلاف نظر عميق در مورد افزايش ماليات بر ثروتمندان، اعضای ۱۸ نفری کمسيون ملی مسئوليت بودجه و اصلاحات تحت رياست مشترک الن سيمپسون، ارسکين بولز، نيز در مورد نحوه کاهش کسری بودجه از طريق کاهش بيمه های اجتماعی، بيمه بهداشتی افراد مسن، بودجه دفاعی، يارانه های کشاورزی، افزايش ماليات بر بنزين و سيگار، اصلاح قانون بازنشستگی، به توافق نرسيدند، و ارائه پيشنهادات آنها به کنگره آمريکا به تأخير افتاد.

ولی سيمپسون در يک کنفرانس خبری گفت که اقتصاد آمريکا با مشکلات اساسی روبروست، و بولز تصريح کرد کسری بودجه آمريکا مانند يک غده سرطانیست که اگر بموقع مداوا نشود از درون اقتصاد کشور را نابود خواهد کرد.

در تحولی ديگر اعتصابات و تظاهرات ناشی از بحرانهای مالی و اقتصادی همچنان اروپا را فرا گرفته و در حال گسترش است. روز چهارشنبه، اعتصابات يونان، ايرلند، اسپانيا، بريتانيا، به فنلاند و ايتاليا نيز کشيده شد و کارکنان شرکت هواپيمائی مسافربری آن کشور در مخالفت با کاهش ۳۰۰ پرواز، دست به اعتصاب زدند و دانشجويان ايتاليائی رفت آمد اتومبيل ها رادر مرکز شهر رم بکلی متوقف ساختند.

در تحولی ديگر، کارخانه اتومبيل سازی جنرال موتورز آمريکا اولين اتومبيل برقی خود را به معرض نمايش گذاشت. در همين حال، کارخانه اتومبيل سازی نيسان ژاپن و رنوی فرانسه از امروز اولين اتومبيل برقی مشترک خود را به معرض فروش گذاشتند.

XS
SM
MD
LG