لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۴۲

اوباما: روابط صميمانه با ايران بنفع ونزوئلا نيست


اوباما: روابط صميمانه با ايران بنفع ونزوئلا نيست
اوباما: روابط صميمانه با ايران بنفع ونزوئلا نيست

پرزيدنت باراک اوباما، رييس جمهوری آمريکا، در يک مصاحبه ايميلی، روز دوشنبه، گفت: آمريکا بر اين باور است که روابط صميمانه رو به رشد بين ونزوئلا، ايران و کوبا به نفع مردم ونزوئلا نيست.

گسترش روابط تجاری و سياسی بين هوگو چاوز، رهبر ونزوئلا، و محمود احمدی نژاد همتای ايرانيش، به تنش های بين واشنگتن و کاراکاس، شدت بخشيده است.

در ماه مه سال جاری، آمريکا شرکت دولتی نفت ونزوئلا را که بر خلاف قوانين آمريکا دو محموله فرآورده های نفتی به مبلغ ۵۰ ميليون دلار به ايران ارسال کرده بود، مورد تحريم قرار داد.

پرزيدنت اوباما، در يک مصاحبه ايميلی با روزنامه ال يونيورسال، گفت: ونزوئلا کشوری سرفراز با حق حاکميت ملی خود است و آمريکا قصد ندارد در امور داخلی آن کشور دخالت کند. با اين حال، او بر اين باور است که روابط دولت ونزوئلا با ايران و کوبا به نفع اين کشور و مردمش نيست.

آقای اوباما در ادامه افزود، دير يا زود، مردم ونزوئلا متوجه خواهند شد، از روابط با کشوری که حقوق اوليه انسان ها را نقض می کند و در جهان منزوی است، کشوری که پيگيرانه از تروريسم بين المللی حمايت می کند، هيچ منفعتی نخواهند برد.

هوگو چاوز روز دوشنبه، در واکنش به نظرات پرزيدنت اوباما، گفت، او به جای دخالت در امور ونزوئلا، بر اداره کشور آمريکا که فاجعه آميز شده است، تمرکز کند.

XS
SM
MD
LG