لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۳۹

پرزيدنت اوباما سفر سه روزه انتخاباتی خود را آغاز کرد


پرزيدنت اوباما سفر سه روزه انتخاباتی خود را آغاز کرد
پرزيدنت اوباما سفر سه روزه انتخاباتی خود را آغاز کرد

پرزيدنت باراک اوباما روز چهارشنبه سفر سه روزه انتخاباتی خود را به پنج ايالت آمريکا – آيوا، آريزونا، کلرادو، نوادا، و ميشيگان - جهت ترويج برنامه اقتصادی خود و جلب حمايت در انتخابات رياست جمهوری که در پايان امسال برگزار می شود، آغاز کرد.

رييس جمهوری آمريکا شامگاه سه شنبه در گزارش سالانه وضعيت کشور به کنگره اساس نظرات خود را که بر مسائل اقتصادی و سياست خارجی متمرکز بود، بيان داشت. انتظار ميرود در سفر انتخاباتی پيش رو مسائل اقتصادی در کانون توجه وی، قرار گيرند.

بخش بزرگی از سخنرانی پرزيدنت اوباما نيز در گزارش وضعيت کشور ۲۰۱۲ به وضعیت اقتصادی کشور اختصاص داشت که واکنش انتقادآمیز حزب رقیب جمهوریخواه را به دنبال داشت. همچنين ريیس جمهوری آمریکا قاطعانه بر موضع پیشین دایر بر جلوگیری از دستیابی جمهوری اسلامی ایران به جنگ افزارهای اتمی تاکید کرد، و درعین حال راه را برای حل مسالمت آمیز برنامه هسته ای ایران بازگذاشت.

رييس جمهوری ایالات متحده در سخنرانی وضعیت کشور در کنگره آمریکا علاوه بر ارائه برنامه ای ایده آل برای اقتصادی با دوام مبتنی بر تقویت حوزه تولید، انرژی و آموزش مهارت های مورد نیاز بازار کار، بر دستاوردهای دولت تحت فرمانش در جنگ های عراق وافغانستان، و سیاست خارجی ایالات متحده از جمله در قبال برنامه هسته ای ایران تاکید کرد، و گفت: ما امنیت خودمان را دربرابر کسانی که شهروندانمان، دوستانمان و منافع مان را تهدید می کنند تضمین می کنیم. به ایران نگاه کنید. با قدرت دیپلماسی ما، جهانی که زمانی در زمینه چگونگی برخورد با برنامه هسته ای ایران دستخوش تفرقه بود اکنون یکپارچه است. رژیم ایران بیش از هر زمان منزوی شده، رهبرانش با مجازاتهای فلج کننده روبرو هستند و تا زمانی که به مسئولیت هایشان توجه نداشته باشند از این فشار کاسته نخواهد شد. تردید نکنیم، آمریکا مصمم است نگذارد ایران به جنگ افزارهای اتمی دست یابد، و من هیچ گزینه ای را در راه رسیدن به این هدف از روی میز کنار نمی گذارم. اما یک راه حل صلح آمیز، امکان دارد و بسیار هم بهتر است. و اگر ایران مسیرش را عوض کند و به تعهداتش عمل کند می تواند بار دیگر به آغوش جامعه جهانی بازگردد.

پرزيدنت اوباما، قانونگذاران و شهروندان آمریکایی را به تصور آمریکایی فراخواند که بدون تاثیرپذیری از ناآرامی های پراکنده در جهان قادر به تامین انرژی، امنیت و کامیابی خود باشد، و افزود: به آمریکايی فکر کنیم که در دسترس ماست، کشوری که با آموزش مردمش جهان را رهبری می کند. آمریکايی که نسل جدیدی صنعت فناوری برتر و مشاغل با حقوق بالا را جذب می کند. آینده ای که ما در کنترل انرژی خودمانیم، و امنیت و رفاه ما این چنین به بخشهای بی ثبات جهان پیوند نخورده است. اقتصادی که برای تداوم بناشده است، درآن در ازای سختکوشی، اجرت و در ازای مسئولیت، پاداش داده می شود.

ريیس جمهوری آمریکا بار دیگر خواهان لغو تخفیف مالیاتی قشر مرفه جامعه شد و گفت این صحیح نیست که طبقه متوسط کمبود درآمد مالیاتی اقلیت مرفه را جبران کند.

در واکنش، حزب جمهوریخواه به سخنرانی وضعیت کشور پرزيدنت اوباما، میچ دنیلز، فرماندار ایالات ایندیانا، دولت اوباما را دولت کلانی خواند که مانع از رونق گیری و بهبود اوضاع اقتصادی آمریکا شده است، و گفت: در ٣ سال گذشته فقط تامین میزان بیسابقه هزینه دولت با پول قرضی، بر میلیاردها دلار بدهی ملی آمریکا افزوده است، با اینحال ريیس جمهوری قصد دارد در سال های آتی به این روند ادامه دهد. یک دلار از هر چهار دلاری که ٣ دلارش با قرض گرفتن تامین می شود، صرف هزینه دولت فدرال می شود. هیچ ملتی، هیچ نهادی، کوچک یا بزرگ، خصوصی یا عمومی، قادر نخواهد بود با میزان هنگفت بدهی که ما داریم، سلامتش را حفظ کند.

سخنرانی وضعیت کشور پرزيدنت باراک اوباما در شامگاه سه شنبه در حالی انجام شد که تلاش جمهوریخواهان برای انتخاب نامزدی که بتواند در انتخابات آتی باراک اوباما را شکست بدهد، ادامه دارد. تحلیلگران سیاسی اکنون تمرکز خود را بر تاثیر این سخنرانی بر میزان محبوبیت عمومی باراک اوباما معطوف کرده اند که در سال جاری میلادی از ۴۴ درصد تجاوز نکرده است.

XS
SM
MD
LG