لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۲۰

پرزيدنت اوباما سخنرانی سالانه خود را سه شنبه شب ارائه می کند


پرزيدنت اوباما سخنرانی سالانه خود را سه شنبه شب ارائه می کند
پرزيدنت اوباما سخنرانی سالانه خود را سه شنبه شب ارائه می کند

سه شنبه شب اين هفته رييس جمهوری آمريکا در سخنرانی سالانه خود وضعيت کشور را به کنگره گزارش می دهد. تازه ترين نظرخواهی ها نشان می دهد طی هفته های اخير محبوبيت آقای اوباما در ميان آمريکاييان بهبود يافته و نزديک به بيش از ۵۰ درصد مردم سياست های رييس جمهوری را تاييد می کنند.

پنجشنبه اين هفته مصادف بود با پايان دومين سال رياست جمهوری آقای اوباما و دو سال آينده تدارک انتخابات رياست جمهوری سال ۲۰۱۲ در صدر فعاليت های سياسی پرزيدنت اوباما، قرار خواهد داشت. جيم مالونه، خبرنگار صدای آمريکا، در اين مورد گزارشی تهيه کرده است که برگردان فارسی آن، در سطور زير آمده است.

باور کردن اين که دو سال از مراسم سوگند نخستين رييس جمهوری آفريقايی - آمريکايی گذشته است دشوار می نمايد.

«ما در اين روز اينجا گرد آمده ايم چون به جای ترس، اميد را و به جای کشمکش و تفرقه، وحدت را برگزيده ايم.»

اما طی دو سال گذشته، نبود توافق هاخاصه در مورد برنامه بيمه بهداشتی رييس جمهوری کم نبوده است. پيتر براون، کارشناس نظرخواهی دانشگاه کوئينی پياک، می گويد: «جالب توجه اينکه رای دهندگان می گويند بهترين کار پرزيدنت اوباماهمان بيمه بهداشتی بوده و رای دهندگانی هم می گويند بدترين کار او بيمه بهداشتی بوده و اين يعنی شکاف در جامعه آمريکا در زمينه بيمه بهداشتی.»

درمراسم گراميداشت قربانيان تيراندازی توسان در آريزونا بارديگر رييس جمهوری ندای وحدت سر داد و گفت: «برای ما امر مهم تامل وتضمين اين مساله است که ما با يکديگر به گونه ای شفابخش برخورد کنيم و نه در مسير باز کردن زخم ها.»

اين اميد رييس جمهوری بی درنگ در اقدام کنگره اما به گونه ای ديگر بازتاب يافت. جمهوريخواهان بفوريت دست به کار لغو قانون بيمه بهداشتی شدند که در کنگره پيشين از تصويب گذشت. پاول ران، نماينده ويسکانسين در مجلس نمايندگان، گفت: «ما در اينجا هستيم زيرا صدای مردم آمريکا را در انتخابات اخير شنيده ايم. مادر اينجا هستيم چون باور داريم که وقتی متصدی کاری شديم به وعده مان عمل کنيم.»

پيتر براون می گويد مردم آمريکا دوسال پس از تصدی پرزيدنت اوباما دستخوش دو دستگی اند و شاره می کند که «نزديک به سه چهارم رای دهندگان می گويند شخصا رييس جمهوری را دوست دارند اما کمتر از نيمی از سياستهای او ناخشنودند.»

رای دهندگان مستقل غيرحزبی از جمله ناخشنودان از سياستهای رييس جمهوری هستند. ريچارد ولف، نويسنده و تحليلگر، می گويد: «اينها در سال ۲۰۰۸ پشتيبان اوباما بودند اما درسال ۲۰۱۰ عليه دموکراتها رأی دادند. بايد اينها را به اردوی دموکراتها بازگرداند. بايد در دو سال آينده عملاً راه افتادن روند رشد اقتصادی را به آنها نشان داد.»

بازگرداندن اين مستقل ها کار آسانی نيست. پيتر براون با اشاره به سال های دهه ۱۹۸۰ و رونالد ريگان می گويد: «در سال ۱۹۸۳ ريگان تنها ۳۷ در صد رای دهندگان را با خود داشت. ۲۲ ماه بعد بزرگترين رأی تاريخ رياست جمهوری برای او به صندوقها ريخته شد. زمان و شرايط تغيير می کنند. در مورد ريگان اوضاع اقتصادی بهبود يافته بود.»

طی ماههای آينده احتمال دارد نيوت گينگريچ ،رييس پيشين مجلس نمايندگان، و نيز سارا پيلين، فرماندار پيشين آلاسکا، نامزدی خود را از حزب جمهوريخواه برای انتخابات رياست جمهوری سال ۲۰۱۲، نامزد کنند.

XS
SM
MD
LG