لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۳ مرداد ۱۴۰۱ ایران ۲۳:۵۰

سخنرانی سالانه باراک اوباما در سال ۲۰۱۰ با رنگ و بوی حمایت از معترضان ایرانی


US President Barack Obama takes the weekly address, August 10, 2012.

پرزيدنت اوباما گفت جمهوری اسلامی بيشتر با عواقب رفتار خود مواجه خواهد شد؛ همچنين در رابطه با معترضان ايران گفت که ما از حقوق بشر زنانی که در خيابانهای ايران راه پيمايی ميکنند حمايـت ميکنيم

سخنرانی سالانه رئيس جمهوری آمريکا درباره وضعيت عمومی ايالات متحده در برابر نشست مشترک دو مجلس کنگره آمريکا در ساعت هشت و پنجاه و پنج دقيقه چهارشنبه به وقت واشنگتن، پنج و بيست و پنج دقيقه بامداد پنجشنبه تهران، برگزار شد. مراسم با ورود ننسی پلوسی رئيس دموکرات مجلس نمايندگان و جوزف بايدن معاون رياست جمهوری و رئيس سنا، آغاز شد.

سخنرانی سالانه رئيس جمهوری آمريکا سنتی به قدمت دويست و بيست سال است. قانون اساسی آمريکا اجباری برای سخنرانی حضوری تعيين نکرده است و ارائه گزارش کتبی به کنگره کافی است.

جرج واشنگتن هشتم ژانويه۱۷۹۰ در نيويورک نخستين سخنرانی سالانه رئيس جمهوری در تاريخ آمريکا را ايراد کرد. جفرسون اين سنت را شکست و به گزارش کتبی برگرداند. ابراهام لينکلن در ۱۸۶۱ در ميانه جنگ داخلی نخستين سخنرانی خود را ايراد کرد و دليل آن را برده داری عنوان کرد. پس از وودرو ويلسون تمام رؤسای جمهور با حضور در برابر کنگره گزارش سالانه خود را قرائت کردند.

امشب نخستين رئيس جمهوری سياهپوست نخستين سخنرانی خود را ايراد کرد. پرزيدنت باراک اوباما تقريباً با شرايطی مشابه فرانکلين روزولت در نخستين سخنرانی حود در ۱۹۳۴ روبرو است که آمريکا در ميانه يک بحران اقتصادی گرفتار بود.

رييس جمهوری آمريکا کوشيد تشريح کند برغم خشم مردم از نرخ ده درصدی بيکاری کشور را از آستانه يک رکود بزرگ اقتصادی ديگر نجات داده است. پرزيدنت اوباما وعده داده بود نرخ بيکاری از هشت درصد بالاتر نخواهد رفت.

پرزيدنت کندی سال ۱۹۶۱ در شرايط نسبتاً مشابهی قرار داشت اما سخنانش مملو از اميد بود، سخنرانی امشب پرزيدنت اوباما نيز يک سخنرانی اميد بود.

جرج بوش سال دو هزار و دو در نخستين سخنرانی خود ايران را در ميان محور شرارت قرار داد. اما پرزيدنت اوباما خاطر نشان کرد که جمهوری اسلامی بخاطر بی اعتنايی به تعهدات خود بدون شک بيشتر با عواقب رفتار خود مواجه خواهد شد. رييس جمهوری آمريکا همچنين در رابطه با معترضان ايران گفت که ما از حقوق بشر زنانی که در خيابانهای ايران راه پيمايی ميکنند حمايـت ميکينم.

پرزيدنت اوباما در ميانه يک توفان سياسی در واشنگتن مروری بر يک سال گذشته کرد اما نگاهش به سال آتی و دهه آينده بود. احيای حزب دموکرات متحير از شکست های انتخاباتی پياپی؛ تغيير کانون توجه از بيمه درمانی به ايجاد کار و اصلاح سيستم آموزشی؛ و مقابله با کسری بودجه؛ سه محور مهم سخنرانی امشب پرزيدنت اوباما بودند.

دموکرات ها اخيراً فرمانداری نيوجرسی و ويرجينيا و کرسی با ارزش سنای ماساچوست را پس از نزديک به پنج دهه از دست دادند. پيروزی سناتور اسکات براون معادلات سياسی را در واشنگتن به هم زدو دموکرات ها را از اکثريت قاطع شصت کرسی محروم کرد و برنامه های رئيس جمهور و دموکرات ها بويژه اصلاح سيستم خدمات درمانی و بيمه درمانی را در وضعيتی نامعلوم فرو برد.

با اين وجود سخنرانی امشب پرزيدنت اوباما تأکيد بر کانون توجه به همکاری دو حزبی بود. رئيس جمهوری آمريکا جمهوريخواهان را دوباره به همکاری دو حزبی دعوت کرد.

هيلاری کلينتون وزير خارجه ی آمريکا غايب امشب بود که بنا به گزارش ها در لندن ظاهرا به توافقی با همتايانش بويژه ی روسيه بر سر تحريم ايران رسيده است.غايب بزرگ امشب در کنگره سناتور ادوارد کندی فقيد بود. فرزند او در رديف اول نشسته بود.

XS
SM
MD
LG