لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۵۶

پرزيدنت اوباما «گزارش وضعيت کشور» را ارائه می کند


پرزيدنت اوباما «گزارش وضعيت کشور» را ارائه می کند

پرزيدنت اوباما سخنرانی سالانه خود خطاب به کنگره آمريکا را شامگاه سه شنبه، بيست و چهارم ژانويه، ايراد خواهد کرد. پرزيدنت اوباما خلاصه ای از سخنرانی اش را برای رسانه ها فراهم کرده است. اين خطابه در حالی صورت می گيرد که کشور با سخت ترين شرايط سياسی و اقتصادی طی دهه های اخير روبروست.

پرزيدنت اوباما خطابه خود را برای کنگره آمريکا در شرايطی ايراد خواهد کرد که مهمترين مسئله روز اقتصاد است. ميزان بيکاری رو به کاهش است اما با روندی آهسته تر از آنچه اوباما انتظار داشت. اين امر می تواند احتمال انتخاب مجدد اوباما را به عنوان رييس جمهور، به خطر بياندازد.

بر اساس آمار، بيش از ۸۰ درصد مردم آمريکا از کارايی کنگره ناراضی هستند. اين ميزان نارضايتی به لحاظ تاريخی سابقه نداشته است. پرزيدنت اوباما نيز طی سخنرانی های خود در سراسر کشور به اين عدم کارآيی کنگره اشاره کرده است.

روز شنبه پرزيدنت اوباما در پيامی ويديويی به گوشه ای از برنامه های خود برای اقتصاد آمريکا اشاره کرد. اوباما همچنين در سال گذشته سخنرانی مشابهی در شهر «اوساواتومی» در ايالت کانزاس قرار دارد، ايراد کرد و در آن بر اهميت طبقه متوسط آمريکا، تأکيد کرد.

پرزيدنت اوباما می گويد، من در «اوساواتومی» نيز اين را گفته ام: هم اکنون دورانی تعيين کننده برای طبقه متوسط و کسانی که می کوشند بخشی از اين طبقه باشند، است. ما دو راه داريم. يک راه به سمت فرصت ها و امکانات کمتر می رود. راه ديگر اين است که برای چيزی که می خواهيم، بجنگيم، يعنی اقتصادی بسازيم که به سود همه باشد و نه برای معدودی ثروتمند.

دراين سخنرانی، از حملات آتشين پرزيدنت اوباما در هفته گذشته درباره فضای سياسی کشور، خبری نبود.

رييس جمهوری آمريکا گفت: چند سال طول خواهد کشيد تا خساراتی را که دهه ها ديده ايم، جبران کنيم. مردم آمريکا اين را درک می کنند. چيزی که برای آنها قابل درک نيست رهبرانی هستند که از اقدام جدی خودداری می کنند. مردم از مشاهده اينکه نمايندگانشان منافع حزب را بر منافع کشور، و انتخابات آينده را بر نسل آينده ترجيح دهند، خسته و بيزار شده اند.

پرزيدنت اوباما همچنين گفت طرحی دارد تا به توليدکنندگان آمريکا کمک کرده، بخش انرژی را با دسترسی به منابع ديگر تقويت، و امکانات آموزشی بيشتری برای مردم آمريکا، فراهم کند.

احتمال می رود پرزيدنت اوباما در خطابه اش به کنگره ليستی را از موفقيت های کليدی خود، عنوان کند، که عبارتند از: اصلاحات در بيمه بهداشتی، محدود کردن وال استريت، خروج نيروها از عراق، آماده کردن آمريکا برای خروج از افغانستان، و کشتن اسامه بن لادن.

XS
SM
MD
LG