لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۱۲

گزارش: آمريکا طبق برنامه نيروهای خود را از عراق خارج می کند


مجله آمريکايی فارين پاليسی می نويسد پرزيدنت اوباما با ارسال نامه ای به آيت الله علی سيستانی، رهبر شيعيان عراق، از وی مصرانه خواسته است رهبران عراق را به تشکيل يک دولت جديد تشويق کند.

اين مجله می نويسد يکی از اعضای پارلمان عراق اين نامه را به آيت الله سيستانی تسليم کرده است. اين مجله منبع خبر خود را يکی از اعضای خانواده آيت الله سيستانی ذکر کرده است.

کاخ سفيد هنوز در اين مورد اظهار نظری نکرده است.

در همين حال طی کمتر از يک ماه، آمريکا تعداد نيروهای خود را در عراق به ۷۰ هزار سرباز کاهش خواهد داد. اين اقدامی در جهت انتقال کامل مسؤليت های امنيتی عراق، به نيروهای آن کشور است.

روز جمعه، جيمز استاينبرگ، قائم مقام وزير امور خارجه آمريکا، که در مرکز مطالعات استراتژيک و بين الملل در واشنگتن سخن می گفت تاکيد کرد همکاری های امنيتی آمريکا در منطقه، برای تضمين منافع موئتلفان ايالات متحده ادامه خواهد داشت.

جيمز استانبرگ، قائم مقام وزير امور خارجه عراق تاکيد می کند موفقيت های سياسی و امنيتی عراق طی دو سال گذشته امکان آن را فراهم کرده تا واشنگتن طبق برنامه قبلی، تعداد نيروهای خود را در عراق کاهش دهد.

استاينبرگ با اشاره به سخنان پرزيدنت اوباما می گويد طی هجده ماه گذشته، در حالی که هدف ايجاد امنيت در عراق بود اما در اين راه روشی عملگرايانه اتخاذ شد.

استاينربگ می گويد همانگونه که رييس جمهوری آمريکا خاطر نشان نمود خروج نيروهای آمريکايی را نمی توان به زمانی موکول کرد که تمامی گروه های سياسی به توافق برسند و يا کشور از وجود تمامی ستيزه جويان پاک شود.

مقام دوم وزارت امور خارجه آمريکا می گويد طی چهارده ماه گذشته و در پی خروج نيروهای آمريکايی از مناطق شهری عراق، توان نيروهای محلی افزايش يافته و با وجود تمامی مشکلات، اکنون امکان کاهش نيروهای آمريکايی فراهم شده است.

استانبرگ می گويد با اين که حملات تروريستی در عراق ادامه دارد ولی از تعداد اين حملات به شدت کاسته شده است. وی با اشاره به دستگيری ده ها تن از رهبران القاعده در ماه های اخير می گويد نيروهای عراقی در جهت استقلال کامل امنيتی و دفاعی حرکت می کنند.

قائم مقام وزير امور خارجه آمريکا، توسعه سياسی عراق را هم از عوامل مهم استقلال امنيتی کشور می داند. وی با اشاره به انتخابات محلی و ملی عراق در سال های ۲۰۰۹ و ۲۰۱۰ می گويد با وجود تمامی مشکلات، عراق روندی دموکراتيک را تجربه کرده است.

استانبرگ می گويد به رغم آنکه گروه های مختلف عراق در خصوص دولت ائتلافی به توافق نرسيده اند ولی بايد توجه داشت که اختلافات همواره از طريق مذاکره و گفتگو طرح شده و هيچ گروهی به خشونت متوسل نشده است.

جيمز استانبرگ تاکيد می کند واشنگتن خواستار آنست تا دولت جديد عراق به سرعت تشکيل شود تا مسائل سياسی و امنيتی جاری در عراق با جديت بيشتری پيگيری شوند.

استانبرگ می گويد هر قدر که عراق، دولتی مقتدرتر و مستقل تر پيدا کند، همکاری های غيرنظامی بغداد و واشنگتن افزايش خواهد يافت. وی با اشاره به توافق امنيتی دو کشور می گويد اين سند، علاوه بر همکاری های نظامی، بر همکاری های سياسی، فرهنگی، اقتصادی، زيست محيطی و تکنولوژيک نيز تاکيد کرده است.

در همين حال استانبرگ تاکيد می کند، آمريکا همکاری های امنيتی دو کشور را در چارچوب تضمين امنيت موئتلفانش در منطقه ادامه خواهد داد

قائم مقام وزير امور خارجه آمريکا می گويد واشنگتن گام های لازم را برخواهد داشت تا به گونه ای فعال و پيگير، همکاری های امنيتی در منطقه داشته باشد تا که امنيت منطقه و نيز امنيت موئتلفان و شرکای آمريکا در منطقه تضمين شود.

XS
SM
MD
LG