لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۳۳

پرزيدنت اوباما در سال ۲۰۱۱ به پاکستان سفر خواهد کرد


پرزيدنت اوباما در سال ۲۰۱۱ به پاکستان سفر خواهد کرد
پرزيدنت اوباما در سال ۲۰۱۱ به پاکستان سفر خواهد کرد

پرزيدنت اوباما روز چهارشنبه در ديدار با هيأت پاکستانی در واشنگتن اعلام کرد که در سفر ماه آينده خود به آسيا به پاکستان نخواهد رفت اما ديدار از پاکستان و نيز پذيرايی از آصف علی زرداری، رييس جمهوری پاکستان، را در واشنگتن در سال ۲۰۱۱، انجام خواهد داد.

مقامهای آمريکا و پاکستان روز سه شنبه در واشنگتن با هدف آغاز سومين دور گفتگوهای استراتژيک ميان دو کشور، ديدار کردند.

هيلاری کلينتون، وزير امور خارجه آمريکا، و شاه محمود قريشی، همتای پاکستانی او، رهبری اين گفتگوهای سه روزه را بر عهده دارند.

انتظار می رود آمريکا در اين نشست ارائه حدود ۲ ميليارد دلار کمک به پاکستان ظرف ۵ سال را به منظور مبارزه با ستيزه جويان مستقر در مرز آن کشور با افغانستان، ارائه دهد.

اين پيشنهاد بخشی از تلاشهای آمريکا به منظور کاهش تنش ها در پی حمله هوايی اخير ناتو و ارتش ايالات متحده به پاکستان در نزديکی مرز افغانستان است.

در همين حال ناآرامی و خشونت های فرقه ای در کراچی، مرکز اقتصادی پاکستان، همچنان ادامه دارد. طی ۴ روز گذشته دستکم ۵۶ نفر در اين بندر عمده پاکستان، کشته شده اند.

بدنبال خشونت ها در بندر کراچی بخشی از پايتخت اقتصادی پاکستان روز چهارشنبه بسته شد . به گفته سخنگوی دولت محلی در آخرين ساعات روز سه شنبه مردان مسلح در منطقه تجاری شهر آتش گشودند که موجب کشته شدن ۱۱ نفر شد که ۸ تن از آنان بلوچ بودند.

چندين مغازه نيز در حومه کراچی به آتش کشيده شد-- رويداد هايی که نشان از ناتوانی دولت پاکستان در کنترل افزايش جنايت هايی دارد که عمدتا ناشی ازحضور جنگجويان اسلامگرا است.

کراچی با جمعيت ۱۶ ميليون نفر که يکی از مراکز عمده لجستيکی غرب در انتقال تجهيزات نظامی به افغانستان است تاريخ طولانی در رقابت و خشونت های قومی دارد و از ماه ژوئن تا کنون ۳۰۰ نفر بدلايل سياسی و قومی، کشته شده اند.

دو قوم عمده درگير اين خشونت ها هستند. «جنبش قومی متحده» که به زبان اردو سخن می گويند و در سال ۱۹۴۷ به هنگام ايجاد پاکستان از هند مهاجرت کردند و رقيب قومی پشتوی آن «حزب عوامی ليگ،» همواره درگير برخورد های فرقه ای و سياسی و گاه خشونت بار بوده اند. بويژه طی انتخابات ميان دوره ای مجلس قانونگذاری ايالتی اخير که روز يکشنبه برگزار شد، اختلافات اين دو گروه شدت گرفت.

«جنبش قومی متحده» سکولار است و تلاش می کند به گفته آنان از طالبانی شدن شهر، جلوگيری کند. حرکتی که در ضديت با «عوامی ليگ» پشتو است -- حزبی که تمايل به طالبان دارد.

خشونت های اخير کراچی که مقر بانک مرکزی و بازار های مالی پاکستان است ساکنان اين شهر را نگران زندگی روزمره خود کرده است .

اين خشونت ها بر مشکلات دولت پاکستان که با حضور سرسخت طالبان در آن کشور روبروست، افزوده است.

XS
SM
MD
LG