لینکهای قابل دسترسی

پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۶

نيويورک تايمز: سياست جديد آمريکا برای نخستين بار تعهدات صريحی را در مورد عدم استفاده از سلاح های اتمی مطرح می کند


پرزيدنت باراک اوباما رييس جمهوری آمريکا امروز، سه شنبه، استراتژی هسته ای جديدی را اعلام خواهد کرد. انتظار می رود استراتژی جديد شرايط امکان استفاده آمريکا را از سلاح های هسته ای، محدود تر سازد.

هر دولت جديد آمریکا بايد بررسی های خود را از وضعيت تسليحات هسته ای کشور به کنگره، ارائه کند.

پرزيدنت اوباما روز دوشنبه در مصاحبه ای با روزنامه نيويورک تايمز گفت که سياست جديد او بخشی از تلاش های گسترده تر در جهت دستيابی به جهانی عاری از سلاح های هسته است.

نيويورک تايمز می نويسد سياست جديد آمريکا، توليد سلاح های جديد را نفی می کند، و برای نخستين بار به صراحت متعهد می شود که آمريکا از سلاح های هسته ای عليه کشورهای غير هسته ای که در تطابق با معاهده منع گسترش سلاح های هسته ای باشند، استفاده نخواهد کرد.

پرزيدنت اوباما کشورهايی نظير ايران و کره شمالی را که خارج از ارزش های مندرج در معاهده منع گسترش تسليحات اتمی قرار گرفته اند و اين معاهده را نقض يا نفی کرده اند، مستثنی می کند.

پرزيدنت اوباما روز پنجشنبه برای امضای توافقی جديد با روسيه درباره کنترل تسليحات هسته ای، به پراگ سفر می کند.

توافق جديد که قرار است ۱۹ فروردين ماه برابر با ۸ آوريل امضا شود شمار سلاح های هسته ای آمريکا و روسيه را به حدود يک سوم کاهش می دهد.

اين توافق هر دو طرف را با ذخيرۀ هسته ای که شامل ۱۵۰۰ کلاهک اتمی است، باقی خواهد گذاشت، و بايد پيش از آنکه قوّت قانونی يابد به تصويب سنای آمريکا و پارلمان روسيه برسد.

XS
SM
MD
LG