لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۰

مذاکره رهبران آمریکا و اسرائیل درباره گسترش شهرک سازی اسرائیل در شرق اورشلیم


رهبران اسرائیل و آمريکا برای نخستین بار پس از بروز اختلافات ناخوشايندِ بین دو متحد در مورد طرح واحدهای مسکونی جديد اسرائیل در منطقه عرب نشين اورشليم شرقی، با يکديگر ملاقات کردند.

بنیامین نتانیاهو نخست وزير اسرائيل و پرزيدنت اوباما رييس جمهوری آمريکا روز سه شنبه ابتدا نود دقيقه در مورد طرح جنجال برانگيز اسرائيل برای ساختن ۱۶۰۰ واحد مسکونی در اورشليم شرقی، به گفتگو نشستند. سپس آقای نتانياهو به اطاق روزولت در کاخ سفيد رفت و با مشاوران خود مشورت کرد. در پايان نيز پيش از ترک کاخ سفيد نخست وزير اسراييل به مدت سی و پنج دقيقه ديگر با پرزيدنت اوباما، گفتگو کرد.

دفتر آقای نتانياهو اعلام کرد که مذاکرات در جوّ خوبی انجام شده است و در روز چهارشنبه دنبال خواهند شد.

رهبران دو کشور پس از پايان ديدار خود از انتشار هرگونه اعلاميۀ سياسی، خودداری کردند.

«اسرائيل» اورشليم را پايتخت لايتغير خود می داند در حاليکه فلسطينيان در نظر دارند اورشليم شرقی را پايتخت کشور آينده خود، قرار دهند.

آمريکا طرح واحد های مسکونی جديد اسراييل را محکوم کرده است. اسرائیل اين طرح را هنگام ديدار جوزف بايدن معاون رياست جمهوری آمريکا از آن کشور، اعلام کرد. آمريکا حرکت اسراييل را نوعی «اهانت» به خود تلقی کرده است.

اسراييل، اورشليمِ شرقی را در جنگ ۱۹۶۷ تصرف کرد و در اقدامی که در سطح بين المللی موردتأييد قرار نگرفت، ضميمه قلمرو خود نمود.

رسانه های اسراييل گزارش داده اند که مقامات محلی اسرائيلی روز سه شنبه برای ۲۰ شهرک يهودی نشين جديد در محل يک هتل قديمی در اورشليم شرقی، اجازه ساختمان صادر کرده اند.

XS
SM
MD
LG