لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ ایران ۱۱:۵۱

پرزيدنت اوباما برنامه آمريکا برای بازگشت انسان به کره ماه را متوقف کرد


پرزيدنت اوباما برنامه آمريکا برای بازگشت انسان به کره ماه را متوقف کرد

بودجه سال ۲۰۱۱ ناسا، سازمان هوا فضای ایالات متحده آمریکا در صورت تصویب کنگره بر ۱۹ میلیارد دلار بالغ خواهد شد اما در آن بر تحقیقات درباره علوم بیشتر تاکید شده تا درباره فضا.

یکی از برنامه های متعدد ناسا در زمینه تحقیقات فضایی، بازگشت انسان به کره ماه بود که در دوره زمامداری جرج بوش، رئیس جمهوری پیشین آمریکا آغاز شد.

تا بحال ۹ میلیارد دلار هزینه این برنامه شده و با توجه به قراردادهای جاری ناسا با شرکت های طرف معامله ای نظیر بوئینگ و ای تی کی، میلیون ها دلار دیگر نیز صرف فسخ این قراردادها خواهد شد.

چارلز بولدن، رئیس ناسا روز سه شنبه در یک کنفرانس خبری در واشنگتن، قطع برنامه سفر دوباره انسان به ماه را به مرگی در یک خانواده تشبیه کرد و گفت باید به افرادی که در این برنامه فعالیت می کنند فرصتی داد تا بر غم هایشان فائق بیایند و حال عادی خود را باز یابند.

تصمیم پرزيدنت اوباما دایر بر قطع برنامه بازگشت انسان به کره ماه احساسات متفاوتی را نیز در شهروندان آمریکایی برانگیخته است.

یک دانشجوی اهل کالیفرنیا در موزه هوا فضای شهر واشنگتن می گوید به اعتقاد او بازگشت به کره ماه اصولا ایده جالبی است اما در حال حاضر خیلی کارهای مهمتری هست که باید به آن پرداخته و هزینه اش تامین شود.

در حالیکه الیزابت رز بینت از ایالت تگزاس معتقد است که آمریکا بخش عمده ای از صده گذشته را پرچمدار علوم جهان بوده و این شروع خوبی نیست. او می گوید برای برنامه های تحقیق فضایی ارزش قائل است و به اعتقاد وی نباید به آن ها خاتمه داد.

برپایه بودجه پیشنهادی پرزيدنت اوباما تاریخ تخمینی پایان فعالیت مرکز فضایی بین المللی در سال ۲۰۱۶ میلادی تمدید خواهد شد و همچنين تغییراتی در مرکز فضایی کندی در ایالت فلوریدا انجام خواهد گرفت.

البته بودجه پیشنهادی سال ۲۰۱۱ هنوز باید به تصویب کنگره آمریکا برسد که مجاز است تغییراتی را نيز در آن اعمال کند.

XS
SM
MD
LG