لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۱۸

اوباما: مأموريت ائتلاف نظامی در ليبی اجرای قطعنامه ۱۹۷۳ است


اوباما: مأموريت ائتلاف نظامی در ليبی اجرای قطعنامه ۱۹۷۳ است
اوباما: مأموريت ائتلاف نظامی در ليبی اجرای قطعنامه ۱۹۷۳ است

پرزيدنت اوباما سفر خود را به السالوادور امروز، چهارشنبه، پيش از موعد، پايان ميدهد. دليل اين تصميم انتقاداتی است که می گويد رييس جمهوری آمريکا دستور عمليات نظامی در ليبی را صادر کرده است، اما در خارج از کشور است. پرزيدنت اوباما قرار است پيش از ترک السالوادور به همراه مشاورين امنيت ملی آمريکا در يک کنفرانس مطبوعاتی، شرکت کند.

سياست آمريکا در مورد معمر قذافی کناره گيری وی از قدرت است. اما بگفته پرزيدنت اوباما کمپين بين المللی نظامی بدين منظور آغاز نشده است.

رييس جمهوری آمريکا تأکيد دارد که مأموريت ائتلاف نظامی همانست که در قطعنامه ۱۹۷۳ شورای امنيت سازمان ملل ذکر شده است: «کاهش تهديدی که از سوی رهبر ليبی و نيروهای وفادار به وی متوجه مردم آنکشورست.»

از سوی ديگر فرمانده نيروهای آمريکا در شمال آفريقا خبر از انهدام شماری ديگر از تأسيسات نظامی حکومتی ليبی را داده است و در اين ميان هيلاری کلينتون، وزير امور خارجه آمريکا، با کشورهای عرب و اروپايی و همچنين شخصيتهای اپوزيسيون ليبی، در تماس است.

از بُعد ديپلماتيک خانم کلينتون در تماسهای خود با اپوزيسيون بيشتر در مورد پيشرفت آنها در اداره کشور و ديگر مسايلی که وزارت خارجه در مورد آنها بيشتر اطلاعات نميدهد، مشغول گفتگو ست. در هر صورت وزارت امور خارجه آمريکا و کاخ سفيد روز دوشنبه يک صدا تکرار کردند که معمر قذافی مشروعيت خود را از دست داده و بايد از قدرت کناره گيری کنند.

سياست آمريکا اينست که قذافی بايد برود و رييس جمهوری آمريکا که در سفری به چند کشور آمريکای جنوبی ست بطور مستمر در جريان وضعيت ليبی قرار ميگيرد، در همين حال روز سه شنبه همزمان با سخنان وی در کنار رييس جمهوری شيلی، خبر از انفجارهای جديد و شليک پدافند هوايی قذافی ميرسيد. پرزيدنت اوباما اظهار داشت که هدف از اعمال ممنوعيت پرواز اين بوده است که قذافی نتواند از نيروی هوايی خود برای کشتن غيرنظاميان استفاده کند چرا که جامعه بين المللی نميتوانست صرفاً با کلمات از ملت ليبی، حمايت کند.

روز دوشنبه ژنرال کارتر، فرمانده نيروهای آمريکا در شمال آفريقا، نيز به خبرنگاران در وزارت دفاع آمريکا هدفهای آمريکا را چند پايگاه فرماندهی، يک تأسيسات موشک اسکاد و چند سايت پدافند هوايی ارتش ليبی برشمرد و کلاً عمليات ۴ روز گذشته را موفقيت آميز و در راستای تحقق هدف قطعنامه ۱۹۷۳ شورای امنيت سازمان ملل توصيف کرد.

ژنرال کارتر گفت: «ما ميدانيم که نيروهای زمينی رژيم قذافی که در نزديکی بنغازی بودند، اکنون ديگر نه عزم و نه توان از سرگيری تهاجمات خود را دارند.» ارزيابی ژنرال کارتر هم پس از عمليات انهدامی تأسيسات و نيروهای نظامی اينست که کنترل قذافی بر نيروهايش در سراسر کشور، تضعيف شده است.

يک عضو اپوزيسيون ليبی ميگويد مردم آنکشور ميخواهند قذافی زنده بماند تا محاکمه شود. او می گويد: «اگر دستگاه قوی نظامی قذافی، ديگر در اختيار وی نباشد، مردم خود کار را تمام خواهند کرد.»

عمليات چند روز اخير ضربتی بوده است اما کارشناسان نظامی معتقدند مرحله بعدی بايد سيستماتيک تر و آرامتر پيش برود بدين معنا که شايد نيروهای ائتلاف مدت طولانی تری درگير ليبی باشند و اينکه آمريکا در رأس عمليات نخواهد بود. پرزيدنت اوباما روز دوشنبه در شيلی تأکيد داشت که ظرف چند روز و نه چند هفته آينده نقش رهبری نظامی آمريکا، تغيير خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG