لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۰۰

گزارش: اوباما از قانونگذاران در سنا خواست به لايحه مربوط به مشاغل رأی بدهند


در حاليکه آمار و ارقام تازه اقتصادی از افزايش ميزان بيکاری در آمريکا خبر می دهد رييس جمهوری ايالات متحده بار ديگر از قانونگذاران در سنای اين کشور خواست لايحه ای را که به افزايش مشاغل در آمريکا کمک می کند تصويب کنند.

گزارش روز پنجشنبه وزارت کار آمريکا نشان می دهد بر تعداد کسانی که برای اولين بار تقاضای دريافت مزايای بيکاری کرده اند افزوده شده است و به بالاترين حد خود از نوامبر سال گذشته تا کنون رسيده است. انتشار اين گزارش باعث سقوط ارزش سهام در وال استريت شد. در اين ميان باراک اوباما با بيان اينکه روند بهبود شرايط اقتصادی به کندی پيش می رود از قانونگذاران خواست اختلافات حزبی را کنار بگذارند و به لايحه ای که برای توليد مشاغل حياتی است، رأی بدهند.

رييس جمهوری آمريکا گفت در حالی که عمده بيکاری ها در کسب و کارهای کوچک رخ می دهد، اکنون زمان اقدام توسط کنگره فرا رسيده است. باراک اوباما افزود «اگر می خواهيم مشاغل بيشتر به سرعت ايجاد شود بايد به صاحبان کسب و کارهای کوچک کمک کنيم.»

لايحه ايجاد مشاغل، کسب و کارهای کوچک را از پرداخت ماليات معاف می کند و به مالکان آنها اجازه می دهد برای استخدام کارکنان جديد وام های سهل الوصول دريافت کنند. لايحه همچنين وجوهی را در اختيار ايالت های مختلف قرار می دهد تا بار ديگر معلمان و ماموران پليس را استخدام کنند.

جان بی نر، رهبر جمهوريخواهان در مجلس نمايندگان آمريکا اين لايحه را شاهدی ديگر برای هزينه های نامعقول دولت می داند و می گويد پولی برای اختصاص به ايالتها در بساط نيست.

اما آقای اوباما، جمهوری خواهان در کنگره را متهم به بازی سياسی در پيشاپيش انتخابات ميان دوره ای پاييز امسال کرده است.

از حالا تا نوامبر زمان زيادی برای بازی های سياسی وجود دارد. اما صاحبان کسب و کارهای کوچک که من در سراسر کشور با آنها ملاقات کرده ام، فرصتی برای بازی سياسی ندارند.

جمهوريخواهان اميدوارند نارضايتی رای دهندگان از اوضاع اقتصادی به آنها فرصت به دست گرفتن کنترل دوباره کنگره را ببخشد. در عين حال برخی بر اين باورند که باراک اوباما به ميزانی که برای نجات اقتصاد آمريکا از بدترين بحران ۸۰ سال گذشته تلاش کرده، مورد توجه قرار نگرفته است.

رز ايزنبری، نايب رييس انستيتو سياست اقتصادی در واشنگتن، می گويد «با هر معياری که بررسی کنيم اقتصاد آمريکا ثبات يافته است. اوباما صنعت خودروسازی را نجات داده و کارهای بسيار خوبی کرده که مورد توجه نبوده و اين به مساله ای برای او تبديل شده است.»

علی رغم اينکه مجلس نمايندگان آمريکا اوايل ماه جاری ميلادی لايجه ايجاد مشاغل را تصويب کرد، سنا هنوز به اين لايحه ۲۶ ميليارد دلاری رای نداده است.

رييس جمهوری آمريکا می گويد اين لايحه هزاران شغل را حفظ می کند بدون آنکه بر ميزان کسری بودجه بيافزايد.

XS
SM
MD
LG