لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۴

پرزيدنت اوباما در مراسم هانوکا در مورد آتش سوزی اسراييل اظهار همدردی کرد


پرزيدنت اوباما در مراسم هانوکا در مورد آتش سوزی اسراييل اظهار همدردی کرد
پرزيدنت اوباما در مراسم هانوکا در مورد آتش سوزی اسراييل اظهار همدردی کرد

پرزیدنت اوباما، رييس جمهوری آمريکا، روز پنجشنبه در مراسمی به مناسبت هانوکا، یا جشن نور، یکی از مراسم مذهبی یهودیان، شرکت جست.

پرزيدنت اوباما گفت: «در ابتدا می خواهم همدردی عمیق خود را به خانواده کسانی که در آتش سوزی وحشتناک جنگلی در شمال اسراییل جان خود را از دست داده اند، ابراز کنم.»

پرزیدنت اوباما در طی این مراسم اظهار داشت ایالات متحده در این بزرگ ترین آتش سوزی تاریخ اسراییل به آن کشور، کمک می کند.

شمار قربانیان آتش سوزی جنگل کارمل در حوالی بندر حیفا در شمال اسرايیل با کشته شدن نگهبانان زندان به بیش از ۴۰ نفر افزایش یافت. اتوبوس این نگهبانان بدنبال افتادن یک درخت در جاده در میان شعله های آتش محبوس شد و به گفته رسانه های اسرايیل بین ۴۰ تا ۵۰ سرنشین اتوبوس در این حادثه کشته شدند. این نگهبانان اسراییلی عازم کمک به تخلیه زندانیان از جمله چندین فلسطینی از یک زندان بودند.

این حریق که علت شروع آن هنوز معلوم نیست به سبب وزش بادهای شدید و گرم به سرعت گسترش یافت و هزاران هکتار از نواحی جنگلی در آتش نابود شد و در حالی که ده ها هزار نفر از منازل خود تخلیه شده اند آتش سوزی همچنان ادامه دارد.

بدنبال درخواست کمک اسراییل آتش نشانان از سراسر جهان برای کمک به فرونشاندن آتش به آن کشور می رسند. صد آتش نشان از بلغارستان وارد اسراییل شده اند و اردن و یونان نیز نیرو های کمکی خود را به آن کشور اعزام کرده اند.

بریتانیا و قبرس هواپیماهای آتش نشان خود را به اسراییل فرستاده اند و ایالات متحده، روسیه و شماری دیگر از کشور ها کمک های لازم را ارسال کرده اند. از مصر، اسپانیا، ترکیه، رومانی و آذربایجان نیز هواپیما و سایر امداد رسانی ها به سوی اسرايیل روان شده است.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرايیل، این حریق را «فاجعه ای بی سابقه» توصیف کرده است.

پلیس و کارکنان بیمارستان حیفا نگران آنند که میزان تلفات انسانی این آتش سوزی بیش از رقم تا کنون اعلام شده باشد. بادهای شدید که به سوی این شهر بندری می وزد مهار آتش را دشوارتر ساخته است.

از کشورها ی بلغارستان، اردن و یونان ماموران آتش نشانی وارد حیفا شده اند.از قبرس، بریتانیا، روسیه، آمریکا، مصر، اسپانیا، ترکیه، رومانی و آذربایجان نیز هواپیما و سایر امداد رسانی ها به سوی اسرائیل روان شده است.

آویگدور لیبرمن وزیر امور خارجه اسرايیل می گوید همچنان کمک ها برای خاموش کردن آتش به منطقه می رسد.

XS
SM
MD
LG