لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۵

گزارش: پرزيدنت اوباما می گويد بهبود روابط آمريکا با جهان اسلام ادامه خواهد يافت


گزارش: پرزيدنت اوباما می گويد بهبود روابط آمريکا با جهان اسلام ادامه خواهد يافت
گزارش: پرزيدنت اوباما می گويد بهبود روابط آمريکا با جهان اسلام ادامه خواهد يافت

پيش از عزيمت به کره جنوبی، پرزيدنت اوباما، رييس جمهوری آمريکا، در جمع دانشجويان دانشگاه اندونزی گفت که تلاش برای بهبود روابط آمريکا با جهان اسلام را که تلاش برای خاتمه جنگ در عراق، ثبات شرايط افغانستان و پيگيری در استقرار صلح بين اسراييلی ها و فلسطينی ها است، ادامه خواهد داد. اما پرزيدنت اوباما بر لزوم انجام کارهای بيشتر و مبارزه برای شکست افراطيون خشونت گرا، تاکيد کرد.

رييس جمهوری آمريکا در سخنرانی خود همچنين از تحولات دموکراتيک در يک دهه گذشته در اندونزی تقدير کرد و خواستار اصلاحات در مبارزه با فساد در آن کشور شد. پرزيدنت اوباما ضمن اشاره به چگونگی ارتباط درونی اقتصاد های جهان، به نقش بزرگتری که اقتصادهای در حال رشد همچون اندونزی در چارچوب کشورهای گروه ۲۰ ايفا می کنند، تاکيد کرد.

پرزيدنت اوباما در جمع پرشور دانشجويان دانشگاه جاکارتا، از نقش اندونزی در زندگی شخصی خود سخن گفت و قول داد به تلاش برای بهبود روابط آمريکا با جهان اسلام ادامه دهد.

رييس جمهوری آمريکا با يادآوری تجربه دوران کودکی زندگی خود در بزرگترين کشور مسلمان جهان، بحث خود را آغاز کرد . گفت : «بگذاريد با يک جمله ساده آغاز کنم. اندونزی بخشی از زندگی من است. من برای اولين بار، وقتی به اندونزی آمدم که مادرم با يک اندونزيايی به نام لولو سواِتورو ازدواج کرد. من در دوران نوجوانی به يک دنيای متفاوت وارد شدم. اما مردم اندونزی خيلی زود مرا جزيی از خود دانستند.»

پرزيدنت اوباما از تحول دموکراتيک در دهه گذشته در اندونزی تمجيد کرد و خواستار اصلاحات در مبارزه با فساد در آن کشور شد. رييس جمهوری امريکا از چگونگی ارتباط درونی اقتصاد جهانی سخن گفت و به نقش بزرگتری که اقتصادهای در حال رشد در چارچوب گروه ۲۰ کشورهای جهان ايفا می کنند، اشاره کرد و در ارتباط با تلاش خود در بهبود روابط با جهان اسلام اظهار داشت: «من به روشنی گفته ام آمريکا در جنگ با اسلام نيست و هرگز نخواهد بود. اما همه ما بايد القاعده و وابستگانش را شکست دهيم. آن ها هيچ ادعايی در مقام رهبران دينی نمی توانند داشته باشند، چه برسد به دين بزرگی چون اسلام.»

پرزيدنت اوباما پيشتر به همراه همسرش ميشل اوباما، بانوی اول آمريکا، از مسجد استقلال در جاکارتا که در روبروی يک کليسا واقع است، ديدن کرد و گفت آمريکا و اندونزی از طريق سنت تحمل گرايی با يکديگر ارتباط دارند. رييس جمهوری امريکا گفت: «تحمل گرايی در سنت های ملی ما حک شده است. شعار يک تن متشکل از همه و تنوع در وحدت بر پرچم ما نقش بسته است. ما دو ملت هستيم که مسير متفاوتی را طی کرده ايم. اما ملت های ما نشان داده اند که صدها ميليون نفری که باورهای متفادت دارند، می توانند در آزادی، زير يک پرچم متحد شوند.»

سفر پرزيدنت اوباما به اندونزی به علت وجود خاکستر ناشی از آتشفشان مِراپی کوتاه مدت بود.

XS
SM
MD
LG