لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۱

گزارش: واکنش ها نسبت به سخنان پرزيدنت اوباما در عراق ادامه دارد


اظهارات پرزيدنت باراک اوباما، رييس جمهوری آمريکا، مبنی بر خروج ۹۰ هزار سرباز رزمی آمريکايی از عراق واکنش های مختلفی را در ميان شهروندان عراقی برانگيخته است.

رييس جمهوری آمريکا روز دوشنبه اعلام کرد ايالات متحده طبق برنامه قبلی تا پايان ماه جاری ميلادی، به ماموريت نيروهای رزمی خود در عراق پايان می دهد.

پرزيدنت اوباما گفت دولت وی تا پايان ماه اوت، بيش از ۹۰ هزار سرباز را از عراق به آمريکا باز می گرداند.

اين اظهارات رييس جمهوری آمريکا واکنش های مختلفی در ميان شهروندان عراقی برانگيخته است.

جبار محمد ، از ساکنان بغداد می گويد «اميدوارم وعده اوباما صحت داشته باشد در غير اين صورت شاهد دروغی بزرگ از سوی سياستمداران آمريکايی خواهيم بود.»

حسام سمير، ديگر شهروند عراقی می گويد «هر چه که اراده خدا باشد. سخنرانی اوباما در مورد خروج نيروهای آمريکايی از عراق خوب بود و در اين صورت عراق به استقلال و ثبات خواهد رسيد.»

قرار است ۵۰ هزار سرباز آمريکايی در عراق باقی بمانند تا در نيروهای انتقالی خدمت کنند. وظيفه کمک به آموزش سربازان عراقی و اجرای عمليات مبارزه با تروريسم برعهده اين سربازان خواهد بود.

رييس جمهوری آمريکا خروج تمامی سربازان آمريکايی از عراق را تا پايان سال ۲۰۱۱ هدف نهايی خود اعلام کرده است.

در همين حال ستيزه جويان در عراق در دو بمب گذاری در روز سه شنبه دست کم ۲۴ نفر را به قتل رساندند. يک بمبگذاری در يک ايستگاه کنترل عبور و مرور در غرب بغداد به وقوع پيوست. پليس و مقامات بيمارستانی می گويند مهاجمان با سه خودرو به اين ايستگاه که در محله سنی نشين منصور واقع است نزديک شدند و با سلاح های سنگين به سوی سربازان آتش گشودند.

با وجود آنکه ميزان خشونت در عراق از سال ۲۰۰۸ به اين سو کاهش يافته است اما حملات روزانه در آن کشور و به ويژه بغداد کماکان ادامه دارد.

XS
SM
MD
LG