لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۳۱

گزارش: دولت پرزيدنت اوباما فعالانه به بغداد کمک می کند


گزارش: دولت پرزيدنت اوباما فعالانه به بغداد کمک می کند
گزارش: دولت پرزيدنت اوباما فعالانه به بغداد کمک می کند

مقام های آمريکايی می گويند، عليرغم مشکلات امنيتی در عراق، دولت پرزيدنت اوباما فعالانه به بغداد برای فائق آمدن به معضلات امنيتی و اقتصادی، کمک می کند. دو مقام آمريکايی نيز گفته اند، عراق گام های بلندی در راه تقبل مسؤليت های امنيتی خود بر داشته است، اما برای دستيابی به «ثبات» هنوز به حمايت آمريکا نيازمند است.

کمتر از يکماه پيش، بر اثر حمله گروهی وابسته به القاعده بنام «کشور اسلامی عراق» که تعدادی را در کليسايی در بغداد به گروگان گرفته بودند، ۵۸ مسيحی کشته شدند، و تروريست ها وعده دادند که در آينده حملات خود را به اهداف مسيحی در آن کشور، ادامه دهند.

جفری فلتمن، معاون وزير امور خارجه آمريکا در امور خاور نزديک، در برابر کميته روابط خارجی مجلس نمايندگان: «عراقی ها پيشرفت های بسياری بويژه در امور امنيتی داشته اند. عراق منابع ثروت بسيار دارد و از نظر تاريخی و فرهنگی کشوری غنی با مردمی مقاوم است. اما عراق هنوز در موقعيتی نيست که با چالش های روبرو به تنهايی، مقابله کند. در صورتيکه تهديدات امنيتی عراق حل نشود، و آن کشور بصورت پناهگاه تروريست ها درآيد، امنيت ملی ايالات متحده را بطور جدی بخطر می اندازد.»

کولين کال، از مقام های ارشد پنتاگون، نيز اظهار کرد: «مهمترين هدف تروريست های عراق روشن کردن جرقه اختلافات قومی - مذهبی ست، که هنوز موفق به اين کار نشده اند.»

آقای کال تأکيد کرد که روابط درازمدت استراتژيک عراق و آمريکا منوط به ادامه حمايت واشنگتن از نيروهای امنيتی عراق است.

«شيلا جاکسون لی،» نماينده دموکرات مجلس نمايندگان، از معاون وزير امور خارجه آمريکا درباره گزارش های بدرفتاری با افراد سازمان مجاهدين ساکن اردوگاه اشرف سؤال کرد: «آقای فلتمن، اميدوارم قبل از ترک اين سالن بما بگوييد در مورد شرايط زندگی ساکنان کمپ اشرف چه کرده ايد؟ تا آنجاييکه می دانم مدير کل حقوق بشر وزارت خارجه آمريکا تا بحال در مورد بهبود شرايط آن اردوگاه کاری نکرده است.»

جفری فلتمن در پاسخ گفت که وزارت خارجه آمريکا موضوعات مربوط به اردوگاه اشرف را با مسؤل حقوق بشر وزارت خارجه عراق، در ميان گذاشته است.

اردوگاه اشرف در يکصد کيلومتری شرق بغداد و هشتاد کيلومتری مرز عراق با ايران قرار دارد و نيروهای آمريکا يک سال پيش کنترل آن را به نيروهای عراقی واگذار کردند.

XS
SM
MD
LG