لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۱۰

اوباما در لحظه پايان مأموريت رزمی آمريکا در عراق گفت «شکل دادن به آينده بر عهده ما است»


اوباما در لحظه پايان مأموريت رزمی آمريکا در عراق گفت «شکل دادن به آينده بر عهده ما است»
اوباما در لحظه پايان مأموريت رزمی آمريکا در عراق گفت «شکل دادن به آينده بر عهده ما است»

پرزيدنت باراک اوباما، رييس جمهوری آمريکا، شامگاه سه شنبه در يک سخنرانی از دفتر کار خويش در کاخ سفيد واشنگتن که بطور زنده از تلويزيون پخش شد، رسماً پايان عمليات رزمی آمريکا در عراق را اعلام داشت.

پرزيدنت اوباما خطاب به شهروندان آمريکا گفت «من امشب ميخواهم در باره پايان مأموريت رزمی کشور در عراق با شما صحبت کنم.»

«من ميدانم که اين لحظه تاريخی در دوره ای پيش می آيد که عدم اطمينان شديدی عارض بسياری از آمريکاييان شده است. ما تقريباً يک دهه جنگ را پشت سر گذاشته ايم. ما يک رُکود اقتصادی درازمدت و دردآور را تحمل کرده ايم. ولی اين لحظه خطير بايستی به همه آمريکاييان خاطرنشان کند که شکل دادن به آينده بر عهده ما است ... در صورتيکه با اعتماد و احساس تعهد به پيش برويم...اين رويداد بايد پيامی برای جهان باشد داير بر اينکه ايالات متحده آمريکا قصد دارد نقش رهبری خود را در اين قرن جديد ميلادی حفظ و تقويت کند.»

پرزيدنت اوباما در سخنرانی خويش در ارتباط با جنگ در عراق افزود «جنگ در عراق به پيکار عليه شورشيان مبدل شد و پديده تروريسم و نبردهای قومی خطر از هم پاشيدگی عراق را پيش آوردند... ولی اگر عنصر ثابتی در ميانه اين امواج متغير وجود داشته باشد اين است که در هر زمانی مردان و زنانِ اونيفورم پوشِ آمريکا با شجاعت و اراده ای راسخ به انجام وظايف خويش می پردازند.»

رييس جمهوری آمريکا اضافه کرد «آمريکاييانی که در عراق انجام وظيفه کرده اند هر مأموريتی را که به آنان سپرده شد با موفقيت انجام دادند. آنها رژيمی را مغلوب کردند که مردم خود را مرعوب می ساخت. سربازان ما در کنار عراقيها و شريکان ائتلافی مان خيابان به خيابان، جنگيدند تا عراق امکان يابد آينده ای بهتر داشته باشد.»

پرزيدنت اوباما در اشاره به انتقال مسئوليتهای امنيتی، به نيروهای عراقی اظهار داشت «نيروهای عراقی با القاعده به مبارزه پرداخته اند و بيشتر رهبران آن را در عمليات تحت رهبری خود عراقيها، از ميان برداشته اند.»

رييس جمهوری ايالات متحده گفت که اينک رهبران عراق را تشويق ميکند که با شتاب به پيش بروند و دولتی تشکيل دهند که شامل همه اقشار باشد. وی افزود «مأموريت رزمی ما پايان يافته است ولی تعهد ما نسبت به آينده عراق به قوت خود باقی است. سربازان باقيمانده آمريکا مأموريت متفاوتی در عراق خواهند داشت و آن نيز مشاوره و کمک به نيروهای امنيتی عراقی است.»

رييس جمهوری آمريکا در ادامه سخنان خويش گفت که «پايان جنگ عراق تنها به سود عراق نيست بلکه در جهت منافع آمريکا نيز هست. ايالات متحده بهايی گزاف پرداخته است تا آينده عراق را در دست شهروندان عراقی قرار دهد. ما زنان و مردان جوان خويش را گسيل داشته ايم تا فداکاريهايی عظيم در عراق انجام دهند. منابع گسترده ای را نيز در خارج از کشورمان هزينه کرده ايم.»

پرزيدنت اوباما در ادامه سخنان خويش در کاخ سفيد واشنگتن در اشاره به موافقان و مخالفان جنگ عراق در ميان شهروندان آمريکا گفت «عظمت دمکراسی ما در اين قابليت ما ريشه دوانيده است که بتوانيم فراسوی اختلافات مان در کشور، حرکت کنيم و از تجربه مان بيآموزيم در حالی که با چالشهای بسيار در آينده روبرو می شويم.»

رييس جمهوری آمريکا در سخنان خويش همچنين بر تعهد آمريکا نسبت به نيل به صلح در افغانستان تأکيد نهاد.

XS
SM
MD
LG