لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۸

پرزيدنت اوباما چگونه می تواند به اپوزيسيون ايران کمک کند؟


پرزيدنت اوباما چگونه می تواند به اپوزيسيون ايران کمک کند؟
پرزيدنت اوباما چگونه می تواند به اپوزيسيون ايران کمک کند؟

موضعگيری رييس جمهوری آمريکا در برابر حرکت های انقلابی در خاورميانه تا چه حد درست بوده است و اينکه پرزيدنت اوباما چگونه می تواند به اپوزيسيون ايران کمک کند سؤالاتی است که در مطبوعات بين المللی مورد بحث است.

وال استريت جورنال نوشته است همزمان با جنبش های گسترده در کشورهای عرب، شروع موج جديد اعتراضات مردم عليه حکومت اسلامی در هفته های اخير دولت تهران را نگران کرده است که خيزش اعراب می تواند بنياد حکومت را در ايران سرنگون کند. اين روزنامه می نويسد: در موقعيت کنونی، پشتيبانی واشنگتن از رهبران مخالفان ايران، و جلب شرکای ديپلماتيک و اقتصادی ايران به حمايت از مخالفان، کمک بزرگی به جنبش سبز خواهد بود. کمک بزرگ ديگر، منعکس کردن مسائل سياسی داخل ايران از طريق رسانه های آمريکا به مردم ايران است اما بايد دقت کنيم که اين اخبار به نحو صحيح و بدون سانسور به گوش ايرانيان برسد. ايالات متحده همچنين بايد حمايت خود را از پلوراليسم سياسی در ايران به طور شفاف اعلام کند. اين نکته را نيز نبايد از نظر دور داشت که تغيير در ايران تنها با کمک معنوی آمريکا انجام نمی گيرد؛ واشنگتن بايد نفوذ جهانی و منابع مالی خود را نيز برای تغيير رژيم تهران به کار گيرد.

کريستين ساينس مانيتور نوشته است تنها توجه به رفتار وحشيانه رژيم جمهوری اسلامی با زنان آزاديخواه ايرانی برای جلب حمايت کشورهای غربی از زنان ايران و کمک به مردم آن کشور برای تغيير رژيم کافی است.

گزينه های واشنگتن در برابر ليبی عنوان سرمقاله نيويورک تايمز است که در آن آمده است ما خواهان درگيری آمريکا در يک جنگ ديگر در خاورميانه نيستيم؛ اما ايالات متحده اعلام منطقه پرواز ممنوع بر فراز ليبی، يا هر گونه راهکار ديپلماتيک را بايد با مشارکت و هماهنگی هم پيمانان اروپايی خود انجام دهد؛ و البته تأييد و حمايت کشورهای عرب را نيز بايد به دست آورد.

روزنامه استريلين می نويسد عراق هنوز از ثبات و دموکراسی برخوردار نيست؛ اما ترديدی نيست که سرنگونی صدام حسين به اعراب نشان داد که راه دموکراسی هر چند دشوار و ناهموار، به پيمودنش می ارزد؛ و بر زندگی در زير چکمه های استبداد ارجحيت دارد.

XS
SM
MD
LG