لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۳۲

پرزيدنت اوباما در مصاحبه با تلويزيون اسراييلی به مسأله ايران نيز اشاره کرد


پرزيدنت اوباما می گويد به برقراری صلح ميان اسراييل و فلسطينيان خوشبين است. رييس جمهوری آمريکا اين سخنان را در مصاحبه با شبکه دو تلويزيون اسراييل ايراد کرد. تحريم های فراگير شورای امنيت سازمان ملل متحد در مورد ايران نيز از جمله مسائل مطرح در اين گفتگو بوده است.

پرزيدنت اوباما به ۴ قطعنامه تحريم شورای امنيت سازمان ملل در ۴ سال گذشته عليه ايران اشاره کرد، مصوباتی که تازه ترين آنها يعنی قطعنامه شماره ۱۹۲۹ که يک ماه پيش به تصويب آن شورا رسيد، از همه فراگير تر ست، و با هدف افزايش هزينه های مادی و سياسی دنبال کردن برنامه اتمی برای تهران طرح ريزی شده است.

رييس جمهوری ايالات متحده در مورد احتمال حمله غيرمنتظره اسراييل به تأسيسات اتمی ايران گفت روابط آمريکا با اسراييل آنقدر مستحکم است که هيچکدام ديگری را در مقابل عمل انجام شده قرار نخواهد داد.

دو روز پيش هنگاميکه بنيامين نتانياهو در کاخ سفيد با پرزيدنت اوباما ملاقات و گفتگو می کرد گروهی از حاميان فلسطينيان و خاخام های افراطی مخالف موجوديت اسراييل در واشنگتن عليه آن کشور، تظاهرات کردند. اما ميزبان در عملی غيرمنتظره مهمان اسراييلی خود را در خارج عمارت کاخ سفيد نيز بدرقه کرد، و او را رهبری توصيف کرد که فرصت مغتنم بوجود آمده برای برقراری صلح در خاورميانه را کاملاً درک می کند.

اما اصرار اسراييل بر ادامه شهرک سازی در شرق اورشليم گفتگوهای صلح ميان فلسطينيان و اسراييل را از مذاکرات مستقيم به غير مستقيم کشانده است و در هفته جاری کاخ سفيد نسبت به احتمال گشايشی در اين مذاکرات ابراز خوشبينی کرد و رييس جمهوری آمريکا معتقد است که احتمالاً ديگر فرصتی بهتر از اين برای برقراری صلحی پايدار ميان فلسطينيان و اسراييل بدست نخواهد آمد.

XS
SM
MD
LG