لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۱۶

پرزيدنت اوباما سفر ۱۰ روزه خود را به آسيا آغاز کرد


پرزيدنت اوباما سفر ۱۰ روزه خود را به آسيا آغاز کرد
پرزيدنت اوباما سفر ۱۰ روزه خود را به آسيا آغاز کرد

پرزيدنت باراک اوباما، رييس جمهوری آمريکا، روز شنبه، در اولين توقف سفر ۱۰ روزه خود به آسيا، وارد بمبئی شد.

هدف از اين سفر تقويت پيوندهای بازرگانی با نظام های اقتصادی نوظهور در آن منطقه از جهان، اعلام شده است.

پرزيدنت اوباما روز پنجشنبه در جمع خبرنگاران، منطقه آسيا را بازارهايی با سريع ترين رشد توصيف کرد و هدف سفر خود را آماده کردن اين بازارها برای خريد کالا از آمريکا و توليد کار، اعلام کرد.

رييس جمهوری آمريکا از اندونزی نيز ديدن خواهد کرد و پس از آن رهسپار کره جنوبی خواهد شد تا در کنفرانس سران گروه ۲۰ شرکت کند.

رييس جمهوری آمريکا به همراه تنی چند از صاحبان صنايع آمريکا به مدت چهار روز از بمبئی و دهلی نو، ديدن خواهد کرد.

شهروندان هند مشتاقانه به سفر پرزيدنت اوباما به کشورشان می نگرند. ديداری که گفته می شود روابط دو کشور را گسترده و عميق تر، خواهد ساخت.

اولين توقف رييس جمهوری آمريکا در هند شهر بمبئی پايتخت اقتصادی آن کشور است تا پرزيدنت اوباما و مديران اقتصادی و تجاری ايالات متحده که در اين سفر وی را همراهی می کنند با رهبران تجاری هند نشست مشترکی، داشته باشند.

در حالی که مقام های ايالات متحده پيش بينی می کنند تجارت بين دو کشور امسال به بيش از ۵۰ ميليارد دلار برسد اميد می رود صادرات آمريکا به هند در ۵ سال آينده، دوبرابر شود.

پرزيدنت اوباما در بمبئی در هتل تاج محل اقامت می گزيند، يکی از مراکزی که دو سال قبل مورد حمله تروريستی قرار گرفت.

نيروپاما رائو، وزير امور خارجه هند، اظهار داشت پس از خوش آمد گرم به پرزيدنت اوباما گفتگوهای مثبتی در ارتباط با مسائل مورد علاقه دو کشور، انجام خواهد شد.

پرزيدنت اوباما روز يکشنبه عازم دهلی نو پايتخت هند خواهد شد تا در نشستی با مان موهان سينگ، نخست وزير هند، شرکت کند.

لاليت مان سينگ، وزير امور خارجه پيشين هند، می گويد کشورش به رغم نزديکی روابط دو کشور از کمک های نظامی ميليارد دلاری واشنگتن به پاکستان، نگران است. وی اضافه می کند: «اگر اين پول صرف مبارزه با تروريسم شود ما شکايتی نداريم. ولی اگر صرف جنگ با هند شود ما با آن مشکل داريم.»

آقای مان سينگ می گويد دو رهبر در مورد آينده افغانستان نيز گفتگو خواهند کرد. وی با اشاره به تلاش دولت افغانستان در مصالحه با طالبان می افزايد: «گفتگو با طالبان ايده خوبی نيست. اگر شما با طالبان که دشمنتان است مصالحه کنيد معلوم نيست وقتی نيروهای آمريکايی افغانستان را ترک کنند آن کشور به چه وضعی در خواهد آمد.»

به نظر نمی رسد مساله کشمير در اين نشست ها مطرح شود زيرا واشنگتن همواره تاکيد کرده است که اين مشکل بايد بين هند و پاکستان، حل شود.

پس از هند، پرزيدنت اوباما به اندونزی، کشوری که بخشی از دوران کودکی خود را در آنجا گذرانده، خواهد رفت و سپس برای شرکت در اجلاس رهبران ۲۰ اقتصاد بزرگ جهان رهسپار سئول خواهد شد.

انتظار می رود رییس جمهوری آمريکا در کنفرانس گروه ۲۰ مساله کنترل شدید چین بر واحد پول خود را مطرح سازد. بسیاری از قانونگذاران و بازرگانان آمریکایی می گویند این اقدام موجب می شود کالاهای چینی ارزانتر در بازارهای جهان فروخته شود.

پرزيدنت اوباما همچنین امیدوار است پیشرفت در توافقنامه تجارت آزاد آمریکا و کره جنوبی را اعلام کند.

پس از سئول، رییس جمهوری آمریکا از ژاپن دیدن خواهد کرد، و سپس به آمریکا بازخواهد گشت.

XS
SM
MD
LG