لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۴۷

پرزيدنت اوباما: نظام مهاجرت به آمريکا «شکسته و خطرناک» است


پرزيدنت باراک اوباما رييس جمهوری آمريکا نظام مهاجرت به آمريکا را «شکسته و خطرناک» توصيف کرد و گفت نمی توان با ساخت حصار، از مرزهای وسيع آمريکا دفاع کرد. پرزيدنت اوباما گفت اين سيستم شکسته و همه اين را می دانند.

رييس جمهوری آمريکا روز پنجشنبه در سخنرانی خود در دانشکده بين الملل دانشگاه آمريکن برای اولين بار درخواست اصلاح جامع قوانين و سياست مهاجرت در آمريکا را مطرح کرد. پرزيدنت اوباما می گويد عدم اقدام در سطح فدرال باعث شده است برخی ايالات ها قوانين سختی را برای مهاجران وضع کنند. رييس جمهوری آمريکا اين قوانين را نامناسب ارزيابی کرد.

پرزيدنت اوباما گفت ايالت هايی مانند آريزونا تصميم گرفته اند که خود دست به اقدام بزنند. باتوجه به نارضايتی که در سطح کشور در مورد مشکل مهاجرت ديده می شود، اين مسيله قابل درک است، اما اقدامی اشتباه است.

قانون مهاجرتی که اخيراً در آريزونا تصويب شده است با اعتراض های متعددی در نقاط مختلف آمريکا مواجه شده است. اين درحالی است که اکثر آمريکايی ها که در نظر سنجی ها در اين مورد شرکت کرده اند از اين قوانين سخت گيرانه حمايت می کنند.

پرزيدنت اوباما تاکيد کرد وی خواهان عفو عمومی تمام کسانی که به صورت غير قانونی در آمريکا هستند، نيست. اما رييس جمهوری آمريکا افزود وی همچنين نمی خواهد تمامی مهاجران غيرقانونی آمريکا از کشور اخراج شوند. پرزيدنت اوباما گفت چنين اقدامی نه تنها عملاً غير قابل اجرا و بسيار پرهزينه خواهد بود بلکه به شالوده ملت امريکا لطمه وارد خواهد کرد.

رييس جمهوری آمريکا از قانونگذاران آمريکايی خواست شهامت سياسی لازم برای رسيدگی به مسئله مهاجرت را از خود نشان دهند. اما به رغم بدرخواست پرزيدنت اوباما، به نظر نمی رسد اعضاء کنگره آمريکا که بسياری از آنها در چند ماه آينده طی انتخابات، برای حفظ سمتهای خود رقابت خواهند کرد، در سال جاری ميلادی به مسأله مهاجرت رسيدگی کنند.

XS
SM
MD
LG