لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۰۲

پرزيدنت اوباما عملکردهای پر مخاطرۀ بانکی را مورد انتقاد قرار داد


پرزيدنت اوباما عملکردهای پر مخاطرۀ بانکی را مورد انتقاد قرار داد
پرزيدنت اوباما عملکردهای پر مخاطرۀ بانکی را مورد انتقاد قرار داد

پرزيدنت اوباما روز جمعه طی سخنرانی خود در نيويورک عملکرد های پر مخاطره بانکی را مورد انتقاد قرار داد.

پرزيدنت اوباما گفت «من بقدرت بازار آزاد اعتقاد دارم. من به وجود يک بخش قدرتمند مالی که به مردم برای افزايش سرمايه شان کمک کند؛ به آنان وام بدهد و پس اندازهايشان را نگاه دارد؛ باور دارم.»

پرزيدنت اوباما سپس گفت «اين بخشی از آن چيزی است که آمريکا را شکل داده است. اما بازار آزاد هرگز به معنای پروانۀ عبور برای گرفتن آنچه که شما می توانيد بگيريد يا هر گونه ای که ميتوانيد آنرا بدست آوريد؛ نبوده است.»

پرزيدنت اوباما سخنرانی خود را در نيويورک و نه دور از مرکز فعاليت اقتصادی کشور در وال استريت، ارائه کرد.

بسياری از کارکنان مرکز مبادلات سهام نيويورک کار خود را متوقف کردند تا سخنرانی رييس جمهوری را از تلويزيون، گوش کنند.

سخنرانی پرزيدنت اوباما در زمان حساسی انجام شد زيرا سنای آمريکا قرار است در هفتۀ آينده لايحه مربوط به امور بانکی را به بحث بگذارد. مجلس نمايندگان آمريکا نيز متن خود را چندی پيش تصويب کرده است، اما پرزيدنت اوباما هنوز مشخص نکرده است کدام متن را ترجيح خواهد داد.

اين دومين لايحۀ مهم و جامعِ پرزيدنت اوباما در مسائل داخلی است که در سال جاری به کنگره آمريکا، تسليم می شود. لايحه ای که تصويب آن ميتواند در موفقيت حزب دموکرات در انتخابات سراسری ماه نوامبر آينده، تاًثير گذار باشد.

اما اظهار نظر ها نسبت به سخنرانی پرزيدنت اوباما در مورد لايحۀ رفرم مالی در نيويورک، متفاوت بود. برنی مک شری از مديران شرکت کوتُن ميگويد «به گمان من سخنرانی رئيس جمهوری به آن اندازه که بسياری از ما در انتظارش بوديم، تلخ نبود. اساساً اطلاعيه ای بود برای تلاش بيشتر بمنظور به انجام رساندن طرح .»

داگلاس اِليوت از انستيتوی بروکلين در باره سخنرانی پرزيدنت اوباما می گويد که «سخنرانی خوبی بود و پيام آن نيز کاملاً قابل پيش بينی بود.»

آقای اليوت در ادامۀ سخنان خود گفت دولت نقطه نظرات خود را دربارۀ لايحه ای که حدود يک سال است در باره آن صحبت می شود مطرح کرد؛ و منطقی است که پرزيدنت اکنون برای تصويب آن فشار وارد کند.

XS
SM
MD
LG