لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۷ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۴۶

اوباما: صرفنظر از نتايج انتخابات جمهوريخواهان و دموکراتها همکاری کنند


اوباما: صرفنظر از نتايج انتخابات جمهوريخواهان و دموکراتها همکاری کنند

پرزيدنت باراک اوباما، رييس جمهوری آمريکا، در پيام هفتگی راديويی- اينترنتی خود باز هم از رهبری جمهوری خواهان کنگره آمريکا خواست تا صرفنظر از نتايج انتخابات ميان دوره ای -- سياست های يکسويه خود را کنار گذاشته و در مورد مشکلات کشور با دموکراتها، همکاری کنند. اين نخستين باری است که رييس جمهوری در پيام هفتگی خود به نتايج انتخابات مياندوره ای که روز سه شنبه اين هفته برگزار می شود، اشاره ميکند.

پرزيدنت اوباما گفت: «صرفنظر از آنچه نتيجه انتخابات روز سه شنبه باشد، ما بايد در کنار يکديگر به مردمی که می خواهند دوباره به کار و شغل خود برگردند، کمک کنيم. ما می توانيم بلافاصله پس از انتخابات گام های ملموسی را برای تشويق بخش خصوصی به استخدام های جديد برداريم. اين ها اقداماتی است که همگی می توانيم در باره آن موافق باشيم.»

پرزيدنت اوباما همچنين گفت: «اين ها ايده های دموکرات ها يا جمهوريخواهان نيست، بلکه پيشنهاداتی است که تا بحال بطور سنتی از سوی هر دو حزب مورد حمايت قرار گرفته است. در حالی که مدت کوتاهی به پايان دوره فعلی کنگره باقی مانده است، بايد به چالش های گسترده ای که در پيش روی ماست، توجه داشته باشيم و بتوانيم همچنان در اقتصاد جهان با ديگران رقابت کنيم. اين به آن معناست که بايد اطمينان يافت نسل جوان آمريکايی برای در دست گرفتن مشاغل گوناگون اين عصر جديد، از توانايی ها و آموزش های لازم برخوردار است.»

پرزيدنت اوباما در پيام روز شنبه خود که آخرين آن قبل از برگزاری انتخابات روز سه شنبه بود بطور غيرمستقيم به نتايج انتخابات ميان دوره ای نيز اشاره کرده و آنگاه رهبری جمهوری خواهان را -- هم در مجلس نمايندگان و هم در سنای آمريکا -- مورد انتقاد قرار داد. رييس جمهوری همچنين سخنان رهبری جمهوری خواهان کنگره را در اين مورد که اکنون «موقع مصالحه نيست» نگران کننده، توصيف کرد.

از سوی ديگر، «جان بينر،» رهبر اقليت جمهوری خواه مجلس نمايندگان، در پيام هفتگی سنتی جمهوری خواهان در پاسخ به پرزيدنت اوباما گفت رييس جمهوری در اجرای قول انجام تغييرات خود که ۲ سال پيش هنگام فعاليت های انتخاباتی رياست جمهوری بمردم داده بود، عمل نکرده است.

در همين حال روز شنبه ده ها هزار نفر در اجتماع آرام بی سابقه ای در برابر کاخ کنگره آمريکا، شرکت کردند.

اين اجتماع که در منطقه پارک مانند وسيعی که در مقابل ساختمان کنگره در واشنگتن قرار دارد، برگذار شد، «تظاهرات سلامت عقل يا احيای ترس» نام داشت که روز شنبه به دعوت استفن کولبرت و جان استيوارت، دو شخصيت طنزپرداز تلويزيونی برگزار شد. اين اجتماع آرام در واقع پاسخی به اجتماع مشابهی از جانب محافظه کاران و اعضای «تی پارتی» بود که «احيای سر بلندی آمريکا» نام داشت و دو ماه قبل در همين محل، برگذار شده بود. تجمع تی پارتی به دعوت «گلن بک،» يکی از مجريان شبکه تلويزيونی محافظه کار فاکس نيوز، برگذار شده بود. اما طراحان اصلی تظاهرات روز شنبه تاکيد کردند که اين کار به طرفداری از هيچ حزب يا گروهی، انجام نشده است. تجمع روز شنبه که بهرحال نزديکی بيشتری با ميانه روها در اين کشور داشت در شرايطی برگزار شد که انتخابات ميان دوره ای آمريکا فردا، سه شنبه، انجام می شود.

يکی از اظهارات بياد ماندنی اين تجمع زمانی بيان شد که جان استيوارت در انتقاد از شبکه های تلويزيونی در ايجاد ترس بيمورد در مردم گفت، «اگر همه چيز را با داد و هوار و جنجال بگوييم، هيچ چيز نمی شنويم.»

XS
SM
MD
LG