لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۹

گزارش: پرزيدنت اوباما تلاش می کند رأی دانشجويان را به دست آورد


گزارش: پرزيدنت اوباما تلاش می کند رأی دانشجويان را به دست آورد
گزارش: پرزيدنت اوباما تلاش می کند رأی دانشجويان را به دست آورد

حضور پرزيدنت اوباما در چندين گردهمايی بزرگ در دانشگاههای آمريکا تلاشی است برای بر سر شوق آوردن مجدد نسل جوانی که دو سال پيش او را راهی کاخ سفيد کردند. امّا درصد بالای بيکاری و وعده های اقتصادی تحقق نيافته، مانعی در تهييج اين قشر در انتخابات دوّم نوامبر بشمار می رود. پرزيدنت اوباما در سفرهايی که به منظور جلب حمايت رأی دهندگان از نامزدهای حزب دموکرات از هفتۀ جاری آغاز کرده است روز جمعه در دو ايالت سرنوشت ساز برای حمايت از هم حزبی های خود سخنرانی کرد.

پرزيدنت اوباما روز جمعه در ايالتهای کاليفرنيا و نوادا حضور داشت تا از احتمال از دست دادن اکثريت توسط دموکراتها در مجلس سنا کم کند. در ايالت کاليفرنيا سناتور باربارا باکسر و در ايالت نوادا سناتور هری ريد رهبر اکثريت در سنای آمريکا در رقابتی نزديک با جمهوريخواهان هستند. درصد بالای بيکاری در ايالت نوادا و شرايط اقتصادی نامناسب از جمله عواملی هستند که ممکن است موقعيت يکی از بانفوذ ترين سناتور های دموکرات را در انتخابات دوّم نوامبر به مخاطره بياندازد. جو بايدن، معاون رييس جمهوری آمريکا، نيز روز چهارشنبه در حمايت از هری ريد در نوادا، سخنرانی کرد.

حضور بی سابقۀ رأی دهندگان زير ۳۰ سال در انتخابات دو سال پيش، رکوردی از خود بجای گذاشت که سهم دموکراتها از آن نزديک به دو سوّم آراء بود. در انتخابات امسال اين قشر جوان جامعه شور و شوق کمتری از خود نشان می دهد و به عکس سال ۲۰۰۸ اينبار جوانان جمهوريخواه هستند که به ميدان آمده و تغييری را که آقای اوباما و دموکراتها در آن سال قولش را داده بودند، به چالش کشيده اند.

دموکراتها همۀ نيروهای خود را بميدان کشيده اند تا با متقاعد کردن رأی دهندگان به اينکه «تغيير» آغاز شده و آنها بايد با صبوری دو سال ديگر وقت در اختيار دموکراتها بگذارند تا کشور را از گودالی که جمهوريخواهان در ۸ سال کنده اند، نجات دهند. حضور فعال ميشل اوباما، بانوی اول آمريکا، پس از دو سال در صحنۀ سياسی کشور، يکی از آخرين ترفندهای دموکراتها برای تشويق زنان و جوانان آمريکايی در حمايت از نامزدهای انتخاباتی حزب خويش، محسوب می شود. او که از محبوبيت بيشتری نسبت به همسرش در ميان رأی دهندگان برخوردار است با پيام ساده ای که بار سياسی سنگينی را با خود بهمراه دارد می گويد دنيای من فرزندانم هستند و اميدهای من برای آينده آنان در قلب تک تک کارهايی که می کنم، نهفته است.

در روزهای اخير کميتۀ ملّی انتخاباتی دموکراتها بخشی از نيروی خود را بر رأی دهندگان لاتين تبار متمرکز کرده اقليتی که اکثرشان در ايالت کاليفرنيا دموکرات محسوب می شوند امّا اين نگرانی وجود دارد که بعضی از آنان در رأی گيری امسال، شرکت نکنند. در اورنج کانتی کاليفرنيا لورتا سانچز، نمايندۀ دموکرات مجلس، که فرزند يک مهاجر مکزيکی است برای حفظ کرسی خود نه تنها به تلاش در ميان لاتين تبارها پرداخته بلکه ديگر اقليت های قومی را به حمايت از خود می خواند.

آنطور که از نظرسنجی ها بر مياد پرزيدنت اوباما در دو سال آينده با مجلسی سر و کار خواهد داشت که اکثريت آن را جمهوريخواهان تشکيل خواهند داد. ميچ مک کانل، رهبر جمهوريخواه در مجلس سنا، روز پنجشنبه در مصاحبه ای گفت که جمهوريخواهان و پرزيدنت اوباما با همکاری يکديگر می تونند لوايح مربوط به تجارت و سياست هزينه های دولتی را به تصويب برسانند و تغييراتی در اصلاحات بيمه های درمانی که پيشتر تصويب شده است، بعمل آورند

بيل برتون، سخنگوی کاخ سفيد، اخيراً گفته است که پرزيدنت اوباما خواهان همکاری با هر کسی چه جمهوريخواه و چه دموکرات است تا بتوانند معضلات جامعه را حل کنند. سخنگوی کاخ سفيد ميگويد در پيش گرفتن سياستهای تک حزبی توسط جمهوريخواهان در دو سال گذشته مانعی در راه فعاليت های کنگره بود و کاخ سفيد از اين تغيير رويۀ جمهوريخواهان استقبال می کند.

XS
SM
MD
LG