لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۰۰

گزارش: پرزيدنت و ميشل اوباما برای مبارزات انتخاباتی کنگره به ايالات مختلف سفر می کنند


گزارش: پرزيدنت و ميشل اوباما برای مبارزات انتخاباتی کنگره به ايالات مختلف سفر می کنند
گزارش: پرزيدنت و ميشل اوباما برای مبارزات انتخاباتی کنگره به ايالات مختلف سفر می کنند

در آمريکا مبارزات انتخاباتی ميان دوره ای کنگره اين کشور وارد مرحله حساسی شده و دموکراتها حتی کرسی ايالت ويسکانسين را که در چهل سال گذشته در اختيار داشتند، در معرض خطر می بينند. در راستای حمايت از دموکراتها پرزيدنت اوباما وهمسر او ميشل اوباما، بانوی اول آمريکا، با سفر به ايالتهای گوناگون آمريکا به جلب حمايت رأی دهندگان پرداخته اند.

ميشل اوباما که پس از انتخابات رياست جمهوری آمريکا در سال ۲۰۰۸ کمتر در سياست مداخله داشته و الويت خود را تعليم و تربيت دختران خود قرار داده است روز چهارشنبه در حمايت از سناتور گلدفاين در يک سخنرانی در ميلواکی، شهر عمده ايالت ويسکانسين، شرکت کرد. خانم اوباما قرار است در ۷ سخنرانی در ۵ ايالت در طول ۱۲ روز شرکت کند و هدف اصلی وی تشويق رأی دهندگان جوان و زنان، خواهد بود.

جدا از کشمکش های ميان دو حزب جمهوريخواه و دموکرات برای تحت کنترل گرفتن کنگره آمريکا يک نظرسنجی تازه حاکی از آنست که اکثريت افرادی که انتظار می رود در رأی گيری دوم نوامبر، بيست روز ديگر، پای صندوقهای رأی بروند وجود يک حزب سوّم با دوام را برای سياستهای آمريکا مفيد می دانند تا آلترناتيوی در برابر دو حزب دموکرات و جمهوريخواه باشد.

در صد افرادی با اين نوع تفکر در ميان رأی دهندگان مستقل به ۶۷ درصد می رسد و نزديک به نيمی از رأی دهندگان دو حزب جمهوريخواه و دموکرات نيز چنين می انديشند. جنبش تی پارتی که اخيراً از بطن حزب جمهوريخواه تولّد يافته بعنوان آلترناتيوی در ايندوره از انتخابات ميان دوره ای می تواند تأثير گذار باشد و چنانچه پيش بينی ها در مورد نامزدهای انتخاباتی مجلس سنا در بعضی از ايالتها درست از آب در آيد و دموکراتها اکثريت را در سنا حفظ کنند، حزب دموکرات اين پيروزی را تا اندازه ای مديون جنبش تی پارتی خواهد بود که با حمايت از نامزدهای خاص خود در انتخابات درون حزبی جمهوريخواهان، شانس بيشتری را در اختيار رقيب دموکرات، قرار داده است.

حمايت های مالی از نامزدهای انتخاباتی و جمع آوری پول برای هزينه های تبليغاتی نامزدها بخصوص در ايالتها و مناطقی که رقابت تنگاتنگی ميان نامزدهای دو حزب وجود دارد يکی از ارکان اصلی پيروزی، بشمار می رود. نوادا يکی از اين ايالتهاست که سناتور هری ريد رهبر دموکراتها در مجلس سنا رقابت سختی را با شارون انگِل نامزد جمهوريخواهان در پيش دارد. خانم انگل توانسته است در سه ماه گذشته ۱۴ ميليون دلار برای هزينه های مبارزات انتخاباتی خود، جمع آوری کند و اين در حاليست که دموکرات ها در تلاش برای حفظ سناتور ريد در سنای آمريکا روز چهارشنبه، پرزيدنت بيل کلينتون، رييس جمهوری سابق آمريکا، را به يک راهپيمايی در لاس وگاس در حمايت از کانديدای خود، اعزام کردند و پرزدنت اوباما نيز در روزهای آتی به نوادا سفر می کند تا رأی دهندگان را برای حمايت از سناتور ريد، ترغيب کند.

سفرهای بسياری در ارتباط با انتخابات کنگره از طرف کاخ سفيد برای پرزيدنت اوباما در نظر گرفته شده است که در يکی از آنها با جو بايدن، معاون خود، در ايالت دلور سخنرانی خواهد کرد و در سفری ديگر بهمراه ميشل اوباما، بانوی اول آمريکا، در کليولند و کلومبوس در ايالت اوهايو در برنامه های انتخاباتی دموکراتها، شرکت خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG