لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۰۰

پرزيدنت اوباما: بانک مرکزی آمريکا از کاخ سفيد دستور نميگيرد


پرزيدنت اوباما: بانک مرکزی آمريکا از کاخ سفيد دستور نميگيرد
پرزيدنت اوباما: بانک مرکزی آمريکا از کاخ سفيد دستور نميگيرد

گسترش روابط تجاری آمريکا و هند، مناقشات بين چين و آمريکا بر سر تزريق دلار در اقتصاد آمريکا، آغاز مذاکرات تجاری آمريکا و کره جنوبی، تلاش بريتانيا در گسترش روابط تجاری با چين، و آخرين نوسانات مالی جهان در طی سفر ۱۰ روزه پرزيدنت اوباما توجه محافل اقتصادی و سياسی جهان را به خود معطوف کرده است.

آمريکا و هند تلاش ميکنند که روابط تجاری خود را گسترش دهند. پرزيدنت باراک اوباما، رييس جمهوری آمريکا و مَان موهان سينگ، نخست وزير هند، روز دوشنبه در يک کنفرانس مشترک خبری در دهلی نو اظهار داشتند که گسترش روابط تجاری و امضاء قراردادهای ۱۰ ميليارد دلاری بين دوکشور در جهت منافع هند و آمريکا ست. پرزيدنت اوباما در سخنان خود از طرح خريد ۶۰۰ ميليارد دلاری اوراق قرضه آمريکا از سوی بانک مرکزی کشور دفاع کرد و گفت رشد سريعتر اقتصاد آمريکا به نفع اقتصاد جهانی است. او خاطر نشان ساخت که بانک مرکزی آمريکا از کاخ سفيد دستور نميگيرد. رييس جمهوری آمريکا افزود ما نميتوانيم به روندی ادامه دهيم که در آن برخی از کشورها از مازاد تجاری عظيمی بهرمند شده و در حاليکه کشورهای ديگر با کسری موازنه تجارت خارجی فزاينده خود روبرو هستند.

مقامات آلمان، برزيل و کشورهای آسيايی، به ويژه چين از تزريق ۶۰۰ ميليارد دلاری بانک مرکزی به اقتصاد آمريکا ابراز نگرانی کرده اند و ميگويند افزايش حجم دلار در بازار، بر ارزش برابری واحد پولی آنها خواهد افزود و، در نتيجه، به اقتصاد آنها آسيب خواهد رساند.

در تحولی ديگر مقامات آمريکا و کره جنوبی روز دوشنبه مذاکرات خود را پيرامون گسترش روابط تجاری بين دو کشور آغاز کردند. در صدر موضوعات مورد بحث درخواست افزايش صادرات اتومبيل و گوشت گاو به کره جنوبی و از سرگيری مذاکرات پيرامون قرارداد تجارت آزاد بين دو کشور است که از سه سال پيش تا بحال متوقف شده است.

در تحولی ديگر همزمان با تلاش آمريکا در گسترش روابط تجاری با هند، روز دوشنبه جرج آزبورن، وزير دارايی بريتانيا، نيز بمنظور توسعه روابط تجاری با چين با لی کِکی اَنگ، معاون نخست وزير چين، ديدار و گفتگو کرد. اين ديدار يک روز پيش از ورود ديويد کامرون، نخست وزير بريتانيا، به چين صورت گرفت که ۵۰ نفر از مقامات سياسی و اقتصادی، بازرگانان و صاحبان مشاغل عمده در بريتانيا وی را در اين سفر، همراهی ميکنند.

اما در بازاراهای مالی جهان، روز دوشنبه بازارهای بورس آمريکا و اروپا کار خود را با کاهش قيمت شاخص های عمده سهام آغاز کردند. ولی بازارهای بورس آسيا شاهد افزايش بهای سهام بودند. در همين حال قيمت طلا ۲ دلار کاسته شد و هر اونس به مبلغ هزار سيصد و نود يک دلار و ۶۳ سنت داد و ستد شد.

XS
SM
MD
LG