لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۵۴

پرزيدنت اوباما از کارايی برنامه اقتصادی دولت دفاع ميکند


پرزيدنت اوباما از کارايی برنامه اقتصادی دولت دفاع ميکند
پرزيدنت اوباما از کارايی برنامه اقتصادی دولت دفاع ميکند

در حاليکه کمتر از دوماه به انتخابات ميان دوره ای کنگره آمريکا باقی است عليرغم کاهش رشد اقتصادی کشور پرزيدنت باراک اوباما، رييس جمهوری آمريکا، در مبارزات انتخاباتی نامزدهای پارلمانی حزب دموکرات همچنان از کارايی برنامه اقتصادی دولت دفاع ميکند.

پرزيدنت اوباما به ايالت اوهايوی آمريکا رفت تا در مبارزات انتخاباتی نامزدهای پارلمانی حزب دموکرات آمريکا شرکت کند. رييس جمهوری آمريکا در سخنان خود تفاوت اساسی سياست های اقتصادی حزب دموکرات با جمهوری خواه آمريکا را برای رأی دهندگان آمريکايی، تشريح کرد. پرزيدنت اوباما گفت که تخفيف های مالياتی ثروتمندان کشور را که در زمان رياست جمهوری جورج بوش به تصويب رسيد، متوقف خواهد کرد. اين تخفيف ها بالغ بر ۷۰۰ ميليارد دلار ميشود. پرزيدنت اوباما گفت که در عوض ۱۰۰ ميليارد دلار به کارهای تحقيقاتی و برنامه های اقتصادی کشور اختصاص خواهد داد.

اين در حاليست که بانک مرکزی آمريکا در گزارش شش هفته ای خود موسوم به بژبوک اعلام کرد که در شش هفته پيش از ماه سپتامبر اقتصاد آمريکا رشد داشته است اما از رشد آن بشدت کاسته شده است. با اين وجود گزارشهای اقتصادی روز پنجشنبه آمريکا بسيار اميدوار کننده بود. وزارت کار آمريکا گفت که هفته گذشته از تعداد کسانيکه برای اولين بار درخواست بيمه بيکاری کرده اند کاسته شده است. از سوی ديگر نيز وزارت بازرگانی آمريکا از ميزان کسری ۱۴ درصدی موازنه تجارت خارجی آمريکا در ماه ژوئيه خبر داد. وزارت بازرگانی همچنين اعلام کرده است که ارزش حجم صادرات آمريکا به بالاترين سطح خود در دوسال گذشته رسيده است که عمدتاً ناشی از صادرات هواپيماهای بوئينگ بوده است.

در تحولی ديگر، سازمان همکاری و توسعه اقتصادی اعلام کرده است که رشد اقتصادی ۷ کشور بزرگ صنعتی جهان، موسوم به گروه هفت، رو به کاهش است. اما همين سازمان می گويد که شواهد ورود به رکود اقتصادی ديگری وجود ندارد.

در اروپا اداره آمار بريتانيا روز پنجشنبه در لندن اعلام کرد برميزان کسری موازنه تجارت خارجی بريتانيا در ماه ژوئيه افزوده شده و به بالاترين ميزان خود در تاريخ اين کشور رسيده است.

در آسيا، وزير امور خارجه ژاپن، گفت که هند و ژاپن با تجارت آزاد بين دو کشور موافقت کردند. تحليل گران اقتصادی گفته اند که اين موافقت از مقدار تعرفه های گمرکی دو کشور در ده سال آينده بشدت خواهد کاست.

اما در بازارهای مالی روز پنجشنبه خريداران سهام در بازارهای بورس آمريکا از خبر کاهش نرخ بيکاری و افزايش صادرات آمريکا استقبال کردند و بر ارزش شاخص های عمده سهام افزوده شد، افزايشی که بيش از انتظار کارشناسان اقتصادی بود.

XS
SM
MD
LG