لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۸ خرداد ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۰۰

پرزيدنت اوباما: کاهش توليدات صنعتی را ميتوان از طريق توسعه نيروگاه های انرژيهای تجديد پذير جبران کرد


پرزيدنت باراک اوباما، رييس جمهوری آمريکا، روز چهارشنبه طی سخنانی در جمع مقامات «ای اف ال سی آی او،» بزرگترين اتحاديه کارگری آمريکا، گفت اقتصاد آمريکا در مسير سازنده ای به پيش ميرود.

رييس جمهوری آمريکا اين نکته را تشريح کرد که کاهش توليدات صنعتی کشور را ميتوان از طريق توسعه نيروگاه های انرژيهای تجديد پذير و يا بازيافتی مانند نيروگاه های خورشيدی و بادی و يا ساخت باطری برای اتومبيل های برقی و دوگانه سوز جبران کرد و قول داد که سخت تلاش خواهد کرد تا صنايع انرژيهای بازيافتی در کشور را فعال نگاهدارد.

پرزيدنت اوباما تصريح کرد که بازسازی و تقويت اقتصاد کشور صرفاً برای تعداد معدودی از سرمايه گذاران و صاحبان مشاغل عمده نيست بلکه بيشتر برای ايجاد کار برای تمامی شهروندان آمريکاست.

در همين حال دو گزارش اقتصادی در روز چهارشنبه در آمريکا خبر از توسعه و ايجاد کار در بخش خدماتی کشور در ماه ميلادی گذشته ميدهند.

در گزارشهای اقتصادی اروپا آمده است که در ميزان مصرف مردم در شانزده کشور حوزه يوروی اتحاديه اروپا در سه ماهه دوم سال جاری ميلادی تغييری صورت نگرفته اما بر شتاب رشد بخش صنعتی و خدماتی کشورهای حوزه يورو در ماه گذشته، افزوده شده است.

در بريتانيا ميانگين قيمت مسکن در ماه گذشته نزديک به يک دهم درصد افزايش يافته است.

در آسيا، تاکاهيکو اِجی چی، مدير عامل شرکت اتوموبيلسازی تويوتا، روز چهارشنبه در مرکز آن شرکت گفت که در سه ماه دوم سال ميلادی جاری سود خالص آن شرکت بالغ بر ۲۱۱ ميليارد و ۷۰۰ ميليون دلار می باشد که چنين سودی در دوسال گذشته بيسابقه است. گفتنی است سود خالص شرکت تويوتا در زمانی صورت گرفته است که ارزش برابری ين در مقابل دلار آمريکا به بالاترين سطح خود در پانزده سال گذشته رسيده و آمريکا يکی از مهمترين بازارهای فروش شرکت تويوتا با کاهش رشد اقتصادی روبروست.

در همين حال کارخانه اَشوک ليلند، توليد کننده عمده خودروهای سنگين، مانند اتوبوس در هند نيز خبر از افزايش ۲۱ درصدی سهام آن شرکت در سه ماه دوم سال جاری داده است.

در بازارهای مالی، روز چهارشنبه بازارهای بورس آمريکا شاهد افزايش قيمت سهام بودند که اين امر عمدتاً ناشی از انتشار گزارش توسعه و ايجاد کار در بخش خدماتی کشور بوده است.

در همين حال در بازار نفت نيويورک از قيمت نفت خام ۱۲ سنت کاسته شد و هر بشکه به قيمت ۸۲ دلار و ۴۳ سنت داد و ستد شد.

در اروپا تغييرات قيمت سهام متفاوت بودند. بر ارزش شاخصهای سهام کاک پاريس و دکس فرانکفورت افزوده شد، اما تايمز مالی لندن عليرغم گزارش افزايش سود خالص يکی از بانکهای عمده آنکشور، ده واحد از دست داد.

بانک لويدز بريتانيا که در هنگام بحرانهای مالی جهان با ملی کردن بخشی از سهام خود از خطر ورشکستگی نجات يافت، روز چهارشنبه برای اولين بار پس از دوسال خبر از سود خالص آن بانک را ميدهد. اريک دانيل مدير عامل بانک لويدز، اعلام کرد که سود آن بانک در نيمه اول سال ميلادی جاری بالغ بر يک و نيم ميليارد پوند بريتانيا بوده است.

XS
SM
MD
LG