لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۲۸

گزارش اقتصادی: پرزيدنت اوباما نمره امتحان اقتصادی دولت خود را ناتمام توصيف کرد


پرزيدنت باراک اوباما، رييس جمهوری آمريکا، در يک مصاحبه تلويزيونی می گويد تا زمانيکه نرخ بيکاری کاهش نيابد واقتصاد کشور بازسازی نشود از کارنامه اقتصادی دولت خرسند نخواهد بود. او نمره امتحان اقتصادی دولت در ۱۸ ماهه گذشته، يعنی از زمان آغاز دوره رياست جمهوری خود را، ناتمام توصيف کرد.

در خبری ديگر، نتايج بدست آمده از یک نظر سنجی جهانی از صاحبان صنايع نشان ميدهد که از ميزان رشد توليدات صنعتی آمريکا و چين کاسته شده است اما بر میزان رشد در اتحاديه اروپا و هند، افزوده شده است.

در اروپا بسياری از مردم از شروع زودرس فعالیتهای تبلیغاتی مربوط به کريسمس یا نوئل شکايت ميکنند و ميگويند که هرسال فصل خريد کريسمس زودتر از سال پيش از آن آغاز ميشود. امسال نيز چهارماه پيش از تعطيلات کريسمس و در اوج گرمای تابستان روز دوشنبه درفروشگاه سلفريح در خيابان آکسفورد در شهر لندن فصل خريد کريسمس شش روز زودتر از سال گذشته آغاز شد.

جرالدين کارپرداز فروشگاه سلفريج ميگويد شروع زودرس فصل خريد کريسمس سال ميلادی گذشته با استقبال مردم روبرو شد و تا ميزان ۵۰ درصد فروش فروشگاه را بالا برد.

در آسيا يک شرکت تايوانی ميگويد در نظر دارد ۲۰۰ هزار کارگر را برای ساخت تلفن همراه موسوم به آيفون، و ساير محصولات شرکت آمريکايی اپل در چين، استخدام کند.

در ژاپن، شرکت اتوموبیل سازی تويوتا بعلت نقص فنی در سيستم فرمان، ۴۳۰ هزار اتومبيل را در آمريکا و ژاپن فراخواهد خواند. در سال ميلادی جاری اين چهاردهمين مورد فراخوان اين شرکت بعلت نقايص فنی در خودروهای تویوتا بشمار ميرود.

در خاورميانه، موسسه ارزيابی مالی شوعه کاپيتال که برجسته ترين موسسه خدمات مالی شورای همکاری خليج فارس بشمار ميرود، روز دوشنبه نتايج آزمون توانمندی مالی بانکهای امارات متحده عربی را در مقابله با بحرانهای مالی در آينده، منتشر ساخت. این گزارش حکايت از توانمندی مالی بانکهای امارات متحده دارد. این موسسه ارزيابی ميگويد که بانکهای امارات متحده عربی از نقدينگی کافی برخوردارند و آمادگی کامل برای مقابله با بحرانهای مالی را خواهند داشت.

در بازارهای مالی، گزارش دور از انتظار سود خالص بانک اچ اس بی سی و بی ان پی، که تنها دوسال پيش در معرض ورشکستگی بودند، با استقبال خريداران بازار سهام آمريکا و اروپا روبرو شد و روز دوشنبه بر ارزش بهای شاخص های عمده بورس سهام بشدت افزوده شد.

ضمنا بازارهای بورس سهام آمريکا پررونق ترين روز خود را در ده هفته گذشته پشت سر گذاشتند.

در بازار کالای نيويورک بر قيمت نفت خام نيز حدود سه درصد افزوده شد و هربشکه به مبلغ بيش از ۸۱ دلار داد و ستد شد که از ماه مه گذشته تا بحال بيسابقه بود.

XS
SM
MD
LG