لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۳

پرزيدنت اوباما می گويد ظرف ۵ سال آينده صادرات آمريکا را به دو برابر افزايش خواهد داد


نتايج بدست آمده از نظر سنجی موسسه پژوهشی مارکت اکونوميکز در بریتانیا حاکيست که از ميزان رشد بخش خصوصی در اقتصادهای نوظهور و کشورهای عمده در حال رشد مانند چين، هند، روسيه و برزيل بشدت در ماه ميلادی گذشته کاسته شده است.

در آمريکا، پرزيدنت باراک اوباما متعهد شده است که ظرف ۵ سال آينده صادرات آمريکا را به دو برابر افزايش خواهد داد، و ميليونها شغل ايجاد خواهد کرد. در همين ارتباط رييس جمهوری آمريکا روز چهارشنبه در جمع صاحبان عمده مشاغل در کاخ سفيد واشنگتن گفت که ايالات متحده آمريکا در مسير نيل به اين هدف گام برميدارد، و افزود در چهار ماهه اول سال ميلادی جاری صادرات آمريکا ۱۷ درصد رشد داشته است. پرزيدنت اوباما اظهار داشت که يکی از چالشهای عمده در مذاکرات با چين متمرکز بر ايجاد توازن در تجارت بين دو کشور بوده است، و اطمينان داد که همچنان تلاش خواهد کرد تا صادرکنندگان آمريکايی بتوانند بطور عادلانه ای در بازار جهانی، به ويژه در چين، به رقابت بپردازند.

در خبرهای اقتصادی آمريکا همچنين آمده است که بر ميزان خرده فروشی بشدت افزوده شده که چنين ميزان افزايشی در ۴ سال گذشته بيسابقه بوده است.

عليرغم تلاش دولت در توسعه بازار کار، روز چهارشنبه بانک ولز فارگو، يکی از بانکهای عمده آمريکا، اعلام کرد که سه هزار و هشتصد نفر از کارکنان خود را اخراج خواهد کرد. در اروپا نیز، نمايندگان پارلمان اتحاديه اروپا روز چهارشنبه به اتفاق آراء موافقت کردند تا پاداش و ساير مزايای بانکداران اروپايی را محدود سازند و اين در حاليست که اتحاديه اروپا و بانک مرکزی اروپا بمنظور جلوگيری از بحرانها مالی مشابه ای در آينده، همچنان در حال بازرسی و ارزيابی از توانمندی ۹۱ بانک اروپايی هستند که ۶۵ درصد بانکهای اروپا را شامل ميشود.

در خبرهای اقتصادی اروپا همچنين آمده است که دولت آلمان موافقت کرده است که بودجه و يا هزينه های سالانه کشور را نزديک به ۴ درصد، يعنی به ميزان ۸۰ ميليارد يورو کاهش دهد.

در آسيا، بانک کشاورزی وابسته به دولت چين، موسوم به ای بی سی، سومين بانک بزرگ آن کشور، در نظر دارد که با عرضه و يا فروش اوليه سهام خود به عموم، ۲۲ ميليارد دلار بدست آورد. انتظار ميرود که بانک کشاورزی چين ميلياردها سهم برای فروش اوليه ارائه دهد که قيمت هر سهم برابر با ۴۱ سنت آمريکايی خواهد بود.

XS
SM
MD
LG