لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۳

اوباما: واشنگتن و برلین برسر برون رفت کشورهاي متأثر ار بحران اخير مالی هم عقيده اند


پرزيدنت اوباما روز جمعه به دو مسأله اقتصادی که در کانون توجه محافل سياسی در هفته گذشته بودند پرداخت . نخست شرايط نابسامان مالی در اروپا و دوم سقوط بازار بورس آمريکا در روز پنجشنبه که رييس جمهوری آمريکا آن را غير معمول توصيف کرد. اشاره پرزيدنت اوباما به کاهش شاخص صنعتی داو جونز بود که روز پنجشنبه در ميانه روز حدود ۱۰۰۰ واحد سقوط کرد. اتفاقی که در چند دهه اخير در آمريکا سابقه نداشته است.

برخی تحليل گران امور مالی می گويند اين کاهش ارزش سهام متأثر از ناآرامی های چند روز گذشته در يونان و بحران اقتصادی در آن کشور است هر چند که اين احتمال نيز مطرح شده است که کاهش شاخص های اقتصادی در بازار سهام آمريکا در روز پنجشنبه ناشی از خطای انسانی در هنگام مبادلات بوده است.

فارغ از اين احتمالات رييس جمهوری آمريکا روز جمعه گفت که کارشناسان عوامل سقوط ناگهانی شاخص های بورس در روز پنجشنبه را به دقت مورد بررسی قرار خواهند داد تا مانع از تکرار چنين اتفاقی در آينده شوند.

پرزيدنت اوباما به گفتگوی اخير خود با آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان نيز اشاره کرد و گفت واشنگتن و برلن هم عقيده اند که کشورهايی که از بحران اخير مالی متأثر شده اند بايد سياست قاطعانه ای برای برون رفت از اين وضعيت در پيش بگيرند ضمن آنکه جامعه بين المللی بايد واکنش مالی قدرتمندانه ای نسبت به اين بحران، نشان دهد.

پرزيدنت اوباما گفت در مکالمه خود با آنگلا مرکل تعهد آمريکا را در حمايـت از تلاش های جاری در اين رابطه مورد تأکيد قرار داده و روشن کرده است که آمريکا به همکاری خود با مقامات اروپايی و صندوق بين المللی پول ادامه خواهد داد.

XS
SM
MD
LG