لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۱ ایران ۱۳:۵۱

گزارش: پرزيدنت اوباما پيام راديويی - اينترنتی اين هفته خود را از ديترويت مخابره کرد


گزارش: پرزيدنت اوباما پيام راديويی - اينترنتی اين هفته خود را از ديترويت مخابره کرد

پرزيدنت باراک اوباما، رييس جمهوری آمريکا، پيام راديويی - اينترنتی روز شنبه خود را که از شهر ديترويت در ايالت ميشيگان مخابره شد به موفقيت در بازسازی صنعت اتومبيل سازی در آمريکا اختصاص داد. اين در حالی است که تمرکز رييس جمهوری آمريکا در ۹۳ روز باقی مانده به برگزاری انتخابات ميان دوره ای در اين کشور بيشتر بر مسايل اقتصادی است.

رييس جمهوری آمريکا روز جمعه از مجموعه کارخانه های جنرال موتورز در «ديترويت-هم ترامک» بازديد کرد. رييس جمهوری که پيام هفتگی راديويی - اينترنتی خود را در محل کارخانه جنرال موتورز در ديترويت ضبط می کرد سخنان خود را چنين آغاز کرد «سلام به شما، من از مرکز جنرال موتورز در ديترويت ميشيگان با شما سخن می گويم.»

پرزيدنت اوباما سپس اشاره کرد که شرکت های خودروسازی آمريکايی صدها هزار شغل را در طول دوازده ماه قبل از شروع دوره رياست جمهوری او، از دست داده اند. فروش اين صنايع حدود ۴۰ در صد تقليل يافت و امکان تسويه و بسته شدن آنها نزديک به واقعيت بود. رييس جمهوری آمريکا سپس گفت:

«ما گزينه های اثربخش زيادی در برابر خود نداشتيم. يا بايد ميلياردها دلار از پول ماليات دهندگان را بدون هيچ نتيجه ای به شرکتها قرض می داديم يا از کنار آنها رد ميشديم و خطر از دست رفتن دو شرکت معظم خودرو سازی خود را به چشم می ديديم. اما من چنين گزينه ای را رد کردم.

«در نتيجه ما با راه حل سوم جلو آمديم و به شرکت های خودرو سازی اعلام کرديم که اگر می خواهند اتخاذ تصميم های مشکل را برای رقابت در قرن بيست و يکم بپذيرند؛ ما حاضريم که در جهت منافع آنان در آينده در شرکت هايشان و آن هم تنها برای يک بار سرمايه گذاری بکنيم.»

شرکت های جنرال موتورز و کرايسلر هنگام بازديد رييس جمهوری اعلام کردند که فعاليت توليدی آنها پس از بحران اقتصادی و دريافت کمک های بسته مشوق های مالی نه تنها از خطر بر کنار شده است، بلکه در جهت شکوفايی نيز گام بر ميدارد.

پرزيدنت اوباما در اين پيام از رهبری جمهوری خواه کنگره آمريکا می خواهد مخالفت خود را با کمک به شرکت های کوچک متوقف کند. از سوی ديگر سناتور جمهوری خواه «مايک جوهان» از ايالت نبراسکا به پيام هفتگی پرزيدنت اوباما پاسخ داد و طی آن گفت سياست های اقتصادی پرزيدنت اوباما «ضد – شکوفايی» است.

تمرکز رييس جمهوری در ۹۳ روز باقی مانده به برگزاری انتخابات ميان دوره ای در آمريکا بيشتر بر مسايل اقتصادی است. اين در حالی است که دموکرات ها برای حفظ اکثريت خود در کنگره آمريکا هنگام برگزاری انتخابات ميان دوره ای در دوم ماه نوامبر آينده با مشکل روبرو شده اند.

XS
SM
MD
LG