لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ آذر ۱۴۰۱ ایران ۱۷:۱۱

پرزيدنت اوباما پس از يک ديدار کوتاه و اعلام نشده افغانستان را ترک کرد


پرزيدنت اوباما امروز، دوشنبه، افغانستان را پس از يک ديدار کوتاهِ از پيش اعلام نشده، ترک کرد.

در اين سفر رييس جمهوری آمريکا، دولت افغانستان را برای ريشه کن کردن فساد اداری و بهبود مديريت کشور، تحت فشار گذاشت. پرزيدنت اوباما همچنين نسبت به نيروهای نظامی آمريکا که در افغانستان خدمت می کنند، ادای احترام کرد.

پرزيدنت اوباما طی ديدار شش ساعته خود از افغانستان با حامد کرزی همتای افغان خود و کابينه وی در کابل ديدار کرد.

پرزيدنت باراک اوباما روز يکشنبه در نخستين سفر خود به افغانستان به عنوان رهبر آمریکا بعد از ديدار و گفتگو با حامد کرزی رئيس جمهوری آن کشور بلافاصله جهت ديدار با نيروهای نظامی و کارکنان امدادی و غيرنظامی آمريکا به پايگاه هوايی بگرام در شمال کابل رفت.

پرزيدنت اوباما در جمع نيروهای آمريکايی در تقدير از آنان گفت «برای من، بودن با شما تيم فرماندهان برجسته نظامی و غير نظامی آمريکا در افغانستان مايه افتخار است. جناب سفير، کارل آيکِنبِری که با خدمات ارزشمند خود فرماندهی ائتلاف نظامی متشکل از ۴۳ کشور را بر عهده دارد. و همچنين ژنرال استن مک کريستال. که هر دو در کنار هم مسئوليت فوق العاده سنگين و دشواری را بر دوش دارند، اما بسيار خوب آنرا به انجام می رسانند. بودن در کنار آنها باعث افتخار است.»

پرزيدنت اوباما افزود که در آيندۀ اين جنگ هشت ساله احتمالاً روزهای دشوار و ناملايمتهای زيادی در پيش خواهد بود، اما ايالات متحده صحنه را ترک نخواهد کرد و چیره خواهد شد، و گفت اگر کنترل افغانستان بار ديگر به دست طالبان بيافتد، زندگی بسياری از مردم در خطر خواهد بود.

رييس جمهوری آمريکا که پيش از بازديد از پايگاه بگرام با حامد کرزی رئيس جمهوری و اعضای کابينه دولت افغانستان ملاقات کرده بود از آنها خواست اقدامات جدی تر و قاطعانه تری در جهت رفع فساد مالی و بهبود زندگی مردم کشور خويش به عمل آورند.

پرزيدنت اوباما گفت که ماموريت ايالات متحده در افغانستان روشن است -- مختل کردن، منحل کردن، شکست دادن و نابود کردن القاعده و متحدان افراطی آن است.

پرزيدنت اوباما از رئيس جمهوری افغانستان دعوت کرد در روز دوازدهم ماه مهِ آینده به واشنگتن سفر کند.

رييس جمهوری آمريکا ضمن تقدير از دولت افغانستان برای انجام اقدامات نظامی اخير عليه نيروهای شورشی، در خلال گفتگوهای خود با مقامهای افغان مؤکداً اعلام کرد که مردم افغانستان می خواهند به عينه شاهد بهبود وضعيت کشور خود باشند.

رئيس جمهوری افغانستان نيز ضمن تجليل از کمکهای پرزيدنت اوباما و نيروهای آمريکايی، در پاسخ متعهد شد که کشور او مسلماً روزی شاهد پيشرفت و کنترل امنيت خود خواهد بود.

آقای کرزی در اين ديدار اعلام داشت که تا کنون توانسته است از طريق ايجاد مؤسسات ملی معتبر تا حد زيادی جلوی گسترش فساد مالی در کشور را بگيرد و در نظر دارد اقوام و مليتهای بيشتری از کشور را در پستهای وزارتی سهيم سازد.

به گفته تحليلگران، پرزيدنت اوباما با حضور شخصی خود در افغانستان در واقع قصد داشته است به دولت افغانستان تأکيد کند که آمريکا در خواست خود برای از بين رفتن فساد مالی و قطع درآمدهای حاصل از توليد و خريد و فروش ترياک جدی است؛ مسائلی که منشاء پديده ستيزه گری در افغانستان هستند.

XS
SM
MD
LG