لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۲۵

پرزيدنت اوباما شرايط تغيير سياست خارجی آمريکا نسبت به کوبا را مشخص می کند


پرزيدنت اوباما شرايط تغيير سياست خارجی آمريکا نسبت به کوبا را مشخص می کند
پرزيدنت اوباما شرايط تغيير سياست خارجی آمريکا نسبت به کوبا را مشخص می کند

پرزيدنت باراک اوباما، رييس جمهوری ايالات متحده، می گويد در صورتی سياست خارجی اين کشور به کوبا را تغيير خواهد داد و از تحريم ها عليه هاوانا خواهد کاست که دولت کوبا نيز تغييراتی در سياست خود ايجاد کند - از جمله آزادی بيشتر برای مردم. سخنان رييس جمهوری آمريکا با واکنش های مختلف مردم کوبا روبرو شده است.

پرزيدنت اوباما می گويد آمريکا حاضر است سياست خارجی سختگيرانه واشنگتن نسبت به هاوانا را تغيير دهد ولی کوبا حرکتی که نشان دهد استحقاق آن را دارد از خود نشان نداده است -- آزادی زندانيان سياسی و تعهد به رعايت حقوق اوليه انسانی از آن جمله است.

رائول اسپينوزا با آقای اوباما موافق است و می گويد: پرزيدنت اوباما حق دارد. تغيير عمده ای در کوبا روی نداده است، اصلاحات محدود، ناکافی و ضد و نقيض است. آن ها به اقداماتی که پرزيدنت اوباما خاطرنشان کرده پاسخ نداده اند. مانند اجازه سفر آمريکاييان کوبايی تبار به کوبا، فرستادن پول به آنجا و اجازه سفر دانشمندان و اهل کليسا به آن کشور.

اما يک دانشجوی ١۸ ساله از آقای اوباما دعوت می کند که به کوبا برود و تغيير را به چشم خود ببيند و می گويد: فکر نمی کنم او بتواند بگويد که تحريم ها نبايد برداشته شود چون تغييری در کوبا روی نداده است. او بايد به اينجا بيايد و تغييرات را ببيند. اصلاحات ديده می شوند و در حال تحقق هستند.

رافائل مارتينز می گويد کوباييان اصلاحات را برای خود ايجاد می کنند نه برای خشنودی آقای اوباما و می افزايد: ما اصلاحاتی را دنبال می کنيم ولی اصلاحاتی که برای ما مفيد است. تغييرات نه به نحوی که آنها می خواهند بلکه به گونه ای که خودمان می خواهيم. برای همين آن ها از تحريم برای منزوی کردن کوبا استفاده می کنند.

ولی رائول اسپينوزا می گويد اين رهبران کوبا هستند که از تحريم ها به عنوان حربه ای تبليغاتی برای منزوی کردن آن کشور استفاده می کنند.

XS
SM
MD
LG