لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۴۴

اوباما: انرژی های پاک طی دو سال آينده ۸۰۰ هزار شغل جديد ايجاد خواهند کرد


پرزيدنت باراک اوباما، رييس جمهوری آمريکا می گويد که صنايع انرژيهای پاک نقش اساسی در بازسازی اقتصاد آمريکا، ايفا خواهند کرد.

پرزيدنت اوباما روز دوشنبه از کارخانه باطری سازی «زی بی بی» در ايالت ويسکانسين آمريکا، ديدن کرد. رييس جمهوری آمريکا ضمن ايراد يک سخنرانی گفت که کارخانه باطری سازی زی بی بی بخشی از صنايع پاک و مدرن آمريکا را تشکيل ميدهد که با استفاده از طرح محرکهای اقتصادی دولت و استخدام نيروی کار جديد رو به توسعه گذشته و آمادگی آنرا دارد تا در آينده کارگران بيشتری را در استخدام خود درآورد. پرزيدنت اوباما تصريح کرد که صنايع انرژيهای پاک ظرف يک تا دوسال آينده بيش از ۸۰۰ هزار شغل جديد ايجاد خواهند کرد. رييس جمهوری آمريکا هشدار داد که روزهای سختی در پيش است، اما تأکيد کرد که اقتصاد کشور در مسير درستی حرکت ميکند.

ديدار از کارخانه باطری سازی زی بی بی بخشی از سفر سراسری سه روزه پرزيدنت اوباماست که تلاش ميکند، از يک سو، با تشريح برنامه های اقتصادی دولت و بويژه ايجاد کار، و از سوی ديگر، با جمع آوری پول، به پيروزی کانديدا های حزب دموکرات آمريکا در انتخابات ميان دوره ای در ماه نوامبر آينده، کمک کند.

در همين حال بانک مرکزی آمريکا در نيويورک اعلام کرد که برای نخستين بار پس از ماه ژوئن سال گذشته از ارزش حجم سفارشات صنعتی آمريکا کاسته شده است، و فروش کالاهای صنعتی بشدت کاهش يافته است که از ماه می سال گذشته تا بحال بيسابقه بوده است.

از سوی ديگر انجمن خانه سازان آمريکا ميگويد که ميزان اعتماد خانه سازان آمريکا در ماه ميلادی جاری بطور غيرمنتظره ای بشدت کاهش يافته و به پائين ترين سطح خود در ۱۷ ماه گذشته رسيده است. اما روز دوشنبه بانک مرکزی آمريکا اعلام کرد که در سه ماهه دوم سال ميلادی جاری شرايط اعطای وام را آسانتر ساخته است.

در اروپا، نرخ تورم در شانزده کشور حوزه يوروی اتحاديه اروپا در ماه گذشه نزديک به دو درصد افزايش يافت و به بالاترين سطح خود در ۲۰ ماه گذشته رسيد.

در بريتانيا در پرازدحام ترين فصل مسافرت، کارکنان شش فرودگاه تهديد کرده اند که دست به اعتصاب خواهند زد. حدود شش هزار نفر از کارکنان شش فرودگاه بريتانيا از جمله فرودگاه هيتروی لندن در نظر دارند بعنوان اعتراض نسبت به پائين بودن دستمزد خود دست به اعتصاب بزنند اما هنوز زمان اعتصاب را مشخص نکرده اند.

در آسيا روز دوشنبه در پی اعلام کاهش شديد رشد اقتصادی ژاپن در سه ماهه دوم سال جاری، چين بعنوان دومين اقتصاد بزرگ جهان شناخته شده است.

دولت ژاپن روز دوشنبه اعلام کرد که ارزش حجم توليدات داخلی آن کشور در سه ماهه دوم سال جاری ۴ دهم درصد بوده است که نسبت به سه ماهه اول سال ۴ درصد کاهش يافته است.

ارزش حجم توليدات داخلی ژاپن در سه ماه دوم سال جاری معادل يک تريليون و ۲۸۶ ميلارد دلار بر آورد شده است در حاليکه ارزش حجم توليدات داخلی چين بالغ بر يک تريليون و ۳۳۵ ميليارد دلار است.

کارشناسان اقتصادی در سال ميلادی جاری رشد اقتصادی چين را ده درصد و رشد اقتصادی ژاپن را ۳ درصد پيش بينی کرده اند.

XS
SM
MD
LG