لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۱۵

«بی پی» پس از ملاقات با پرزيدنت اوباما با تأسيس صندوق کمک ۲۰ ميليارد دلاری موافقت کرد


«بی پی» پس از ملاقات با پرزيدنت اوباما با تأسيس صندوق کمک ۲۰ ميليارد دلاری موافقت کرد
«بی پی» پس از ملاقات با پرزيدنت اوباما با تأسيس صندوق کمک ۲۰ ميليارد دلاری موافقت کرد

پرزيدنت باراک اوباما رييس جمهوری آمريکا می گويد شرکت بريتيش پتروليوم يا اختصاراً «بی پی» موافقت کرده است ۲۰ ميليارد دلار برای پرداخت به کسانی که مدعی هستند از ريزش نفت در خليج مکزيک واقع در جنوب آمريکا آسيب ديده اند، اختصاص دهد.

پرزيدنت اوباما با «کارل هِنريک – سوانبرگ» مديرکل، «تونی – هيوارد» رييس کل و مقامات ديگر شرکتِ بريتيش پتروليوم، گفت و گو کرد.

رييس جمهوری آمريکا همچنين در روز چهارشنبه گفت بی پی موافقت کرده است که مبلغ يکصد ميليون دلار برای پرداخت به کارگران نفت که به دنبال ريزش نفت در جنوب آمريکا بيکار شده اند، اختصاص دهد.

فاجعه ريزش نفت در خليج مکزيک، به دنبال انفجار يک سکوی نفتی شرکت بی پی در بيستم آوريل سال جاری آغاز شد. خبر تأسيس صندوق ۲۰ ميليارد دلاری روز چهارشنبه در حالی اعلام شد که پرزيدنت اوباما در جلسه ای با مديران بی پی در کاخ سفيد آنها را برای تأسيس صندوق، زير فشار گذاشت.

اين صندوق برای پرداخت غرامت به مردمی که ريزش نفت در خليج مکزيک بر زندگی و معيشت آنها اثر گذاشته است تأسيس می شود و کنت فاينبِرگ آن را اداره خواهد کرد. آقای فاينبِرگ وکيلی است که مسئول نظارت بر پرداخت غرامت به خانواده افرادی بود که در واقعۀ ۱۱ سپتامبر جان خود را از دست دادند.

پس از ديدار مديريت بی پی با پرزيدنت اوباما، «کارل هِنريک – سوانبرگ» مديرکل شرکت بريتيش پتروليوم از مردم آمريکا عذرخواهی کرد و گفت که اين شرکت امسال به سهامداران خود سودی پرداخت نخواهد و اضافه کرد که بی پی مصمم است تا اعتماد مردم آمريکا را دوباره، بدست آورد. آقای سوانبرگ به سؤال خبرنگاران در مورد اينکه آيا صرفه جويی های در رابطه با مسائل ايمنی منجر به وقوع اين حادثه شده است، پاسخ مشخصی نداد.

پرزيدنت اوباما شامگاه سه شنبه در سخنانی خطاب به مردم آمريکا گفت از بی پی خواهد ساخت تمام منابعی را که برای پرداخت غرامت به کسانی که «بی احتياطی» اين شرکت بر آنها اثر گذاشته است، کنار بگذارد.

پس از سخنان رييس جمهوری، بی پی در بيانيه ای گفت در هدف پرزيدنت اوباما برای پاکسازی ريزش نفت و کمک به آسيب ديدگان سهيم است.

در تحولی ديگر، بی پی روز چهارشنبه گفت نفت و گاز طبيعی از طريق دومين سيستم مهار کننده که به چاه وصل شده است جريان دارد. نفت و گاز پس از رسيدن به سکوئی در سطح آب سوزانده می شود.

جديدترين تخمين، مقدار نفتی را که هر روز از چاه آسيب ديده فوران می کند، بين ۳۵ تا ۶۰ هزار بشکه، اعلام می کند.

ريزش نفت تا کنون که به سواحل ايالت های لوئيزيانا تا فلوريدا رسيده است، زندگی وحش را نابود می کند، و بر معيشت ميليون ها نفر ساکنان منطقه اثر می گذارد.

پرزيدنت اوباما در سخنان خود گفت ايالات متحده سال ها با آثار ريزش نفت دست به گريبان خواهد بود. او خواست برای پرهيز از چينن مصيبتی در آينده، کشور به سوی انرژی پاکيزه حرکت کند.

اما جمهوری خواهان، رييس جمهوری را متهم می کنند که تراژدی ريزش نفت را سياسی کرده است. رييس کميته ملی حزب جمهوری خواه گفت رييس جمهوری نشان داده است قادر نيست کشور را از يک فاجعه بيرون آورد و اقدامات دولت او جز يک محاسبه سياسی ترسناک چيز ديگری نيست.

XS
SM
MD
LG