لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۳۵

آمريکا از بی پی خواست يک صندوق اعتباری چند ميليارد دلاری برای جبران خسارات ريزش نفت تأسيس کند


آمريکا از بی پی خواست يک صندوق اعتباری چند ميليارد دلاری برای جبران خسارات ريزش نفت تأسيس کند
آمريکا از بی پی خواست يک صندوق اعتباری چند ميليارد دلاری برای جبران خسارات ريزش نفت تأسيس کند

پرزيدنت باراک اوباما رييس جمهوری آمريکا روز دوشنبه در سفری به جنوب ايالات متحده از ايالت های ميسی سيپی و آلاباما ديدن کرد. اين دو ايالت از جمله مناطقی هستند که ريزشِ اخير نفت در خليج مکزيک بر آنها تأثير گذاشته است.

در سفر پرزيدنت اوباما به جنوب درياسالار «تاد آلن» درباره وضعيت واکنشِ دولت به واقعۀ ريزش نفت در خليج مکزيک توضيحاتی ارائه داد. پرزيدنت اوباما پس از آلاباما روانه ايالت فلوريدا، در جنوب شرقی آمريکا خواهد شد.

دولت آمريکا از شرکت نفتی بريتيش پتروليوم يا اختصاراً «بی-پی» می خواهد که به منظور جبران خسارات ناشی از ريزش گستردۀ نفت در خليج مکزيک يک صندوق اعتباری چند ميليارد دلاری تأسيس کند.

کاخ سفيد ابراز اميدواری کرده است که بی-پی با اين طرح موافقت کند. بی پی تا کنون در مورد ايجاد اين صندوق اظهار نظری نکرده است. ريزش نفت در خليج مکزيک بيش از پنجاه روزِ پيش در اثر انفجار يک سکوی نفتی و کشته شدن ۱۱ نفر از کارگرانِ آن شروع شد.

ايالت فلوريدا و سواحل نيلگون آن بهشت بازنشستگان آمريکاست اما اين روزها برای گشت و گذار آنها در ساحل اکنون دليل ديگری دارد.

آنها داوطلبانه به کمک نيروهای حفاظت آبهای «پِر-ديدو-کی» آمده اند تا هم در پاکسازی محيط زيست ساحلی شرکت کنند و هم پاسخگوی ملاحظات مردم درباره خطرات فرآورده های نفتی برای حفظ سلامت خود باشند.

يک داوطلب کمک می گويد «اغلب مردم ميخواهند بدانند ماهيت اين آلاينده ها چيست و چقدر برای آنها خطر دارند.»

آلودگی نفتی ابتدا به شکل گلوله های کوچک سياه در ناحيه پنساکولا آغاز شد و پس از چند روز به شنهای ساحلی پِر-ديدو-کی گسترش يافت. برخی مناطق هم در امان مانده اند اما مردم حق دارند نگران باشند.

يک داوطلب کمک ديگر می گويد «اين نگرانی درباره جانوران و حيات وحش ساحلی نيز وجود دارد.»

بعضی از ساکننين منطقه شخصأ دست به کارجمع آوری آلودگی ها شده اند. حتی ستارگان مشهوری چون کِوين کاستنر، به تلاش گسترده ای از جمله مذاکره با مقامات فدرال تا ساخت و سفارش دستگاه های جمع آوری کننده نفت، دست زده اند.

يکی از افراد مبتکر نيز دستگاه ديگری برای جمع آوری نفت از سطح آب اختراع کرده است. او می گويد ايده ساختن اين تلۀ نفتی را وقتی پيدا کرد که ديد تلاشهای آنها برای جمع آوری نفت چقدر کُند و به هدر رفته است . او ميگويد اين دستگاه می تواند در مصب خليج هايی که هنوز آلوده نيستند قرار گيرد و با جدا کردن نفت اجازه ندهد آن منطقه نيز آلوده شود.

جان گالارنو مخترع دستگاه پاکسازی يا به اصطلاح تله نفتی می گويد «هنوز خليج های بسيار زيبايی داريم که اگر موضوع را جدی نگيريم بزودی نابود می شوند. برای آدمهايی که مثل من عاشق آب و طبيعت هستند از دست دادن فلوريدا يک فاجعه است.»

مقام های محلی پنساکولای فلوريدا از کمک های داوطلبانه مردم استقبال می کنند.

XS
SM
MD
LG