لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۴۶

رييس جمهوری آمريکا حمله به دفتر سازمان ملل متحد در مزار شريف را محکوم کرد


رييس جمهوری آمريکا حمله به دفتر سازمان ملل متحد در مزار شريف را محکوم کرد
رييس جمهوری آمريکا حمله به دفتر سازمان ملل متحد در مزار شريف را محکوم کرد

پليس افغانستان می گويد پس از آن که اعتراض به سوزاندن قران به خشونت گرائيد ۷ کارمند خارجی سازمان ملل متحد در شمال کشور، کشته شدند.

بان کی - مون دبيرکل سازمان ملل متحد حمله روز جمعه به مجتمع هيات سازمان ملل در مزار شريف، مرکز ايالت بلخ، را «ناجوانمردانه» و «گستاخانه» ناميد و محکوم کرد.

پرزيدنت باراک اوباما، رييس جمهوری امريکا، حمله روز جمعه را بشدت محکوم کرد و به قربانيان و خانواده های آنها تسليت گفت.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا به خبرنگاران گفت سوزاندن قران يک عمل انفرادی بود که توسط يک گروه کوچک انجام گرفت، و با احترامی که مردم آمريکا برای اسلام قايل هستند، مغايرت دارد.

مقامات افغان گفتند تظاهر کنندگان در جريان اعتراض به سوزاندن قران توسط يک واعظ آمريکايی در ايالت فلوريدا، به دفتر سازمان ملل متحد حمله کردند. حامد کرزی، رييس جمهوری افغانستان، سوزاندن قران را محکوم کرد، و از آمريکا خواست مسؤلان آنرا، مجازات کند.

روز جمعه، بيش از يک هزار تظاهر کننده پس از نماز جمعه به خيابان های مزار شريف ريختند. مقامات افغان گفتند اعتراض در مقابل دفتر سازمان ملل متحد صلحجويانه آغاز شد، اما برخی از تظاهر کنندگان به گاردهای امنيتی حمله کردند و آنها را کشتند. پليس می گويد معترضين سپس وارد ساختمان شدند، آنرا به آتش کشيدند، و برخی از کارمندان سازمان ملل را گردن زدند.

تظاهرات عليه سوزاندن قران روز جمعه در کابل و در شهر هرات نيز برگزار شد و معترضين عليه آمريکا شعار دادند.

XS
SM
MD
LG