لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۳۹

پرزيدنت اوباما: اين وضعيت هم برای غزه و هم برای خاورميانه غيرقابل تحمل است


ديدار محمود عباس رييس تشکيلات خودگردان فلسطينيان با پرزيدنت اوباما در مقطعی از زمان صورت گرفت که تنش ميان دولت اسراييل و فلسطينيان ابعاد تازه ای به خود گرفته است.

اين ديدار ابتدا قرار بود در تاريخ ۳۱ ماه مه گذشته صورت گيرد امّا به دليل واقعۀ حملۀ اسراييل به کاروان کشتيهای کمکهای امدادی برای ساکنان غزه، به تأخير افتاد.

گفته می شود، اين مسأله، به اضافۀ ساير مسائل اقتصادی و انسانی که ساکنان غزه به خاطر مسدود بودن راههايشان با آنها دست به گريبانند، در جريان گفتگوهای دو رهبر در کاخ سفيد مورد بررسی قرار گرفت.

پرزيدنت اوباما پس از اين ديدار در مصاحبه ای با خبرنگاران تنشهای روز افزون خاورميانه را غير قابل تحمل خواند و خواهان اتخاذ مشی بهتری در قبال مسئله محدوديتهای نوار غزه شد مشی ای که هم از لحاظ تأمين امنيت برای اسراييل و از از بابت رفع نيازهای مردم، به سود دو طرف باشد.

رييس جمهوری آمريکا در اين زمينه گفت «اين وضعيت هم برای غزه و هم برای خاورميانه غيرقابل تحمل است. و وقت آن رسيده است که به مسألۀ راه حل ايجاد دو کشور برخورد جدی تری داشته باشيم. اين اقدام هم به نفع مردم اسراييل است و هم به نفع فلسطينيان که واقعاً خواهان داشتن يک کشور مستقل هستند.»

پرزيدنت اوباما پيش بينی کرد که با توجه به تلاشهای آمريکا در زمينۀ تداوم مذاکرات اسراييل و فلسطينيان، ظرف چند ماه آينده مسلماً پيشرفتهايی حاصل خواهد شد.

رييس جمهوری آمريکا در ادامه افزود «اسراييل و فلسطينيان با وحدت و همبستگی خود، از طريق يک راه حل مسالمت آميز و بدور از خشونت، با اهميت دادن به ملاحظات امنيتی اسراييل و حقانيت بخشيدن به حقوق و خواسته های فلسطينيان طی ماههای آينده به پيشرفتهايی خواهند رسيد.»

پرزيدنت اوباما افزود «دو طرف بايد در زمينۀ ايجاد و خلق شرايط نيل به چنين صلحی تلاش کنند، بدين معنا که اسراييل بايد از ادامه شهرک سازی در زمينهای مورد اختلاف دست بردارد و فلسطينی ها نيز در تأمين امنيت بيشتر برای اسراييل بکوشند.»

رييس جمهوری آمريکا خطاب به آقای عباس گفت «ايالات متحده نيز در تمام اين مسير در کنار فلسطينی ها و اسراييلی ها خواهد بود.»

پرزيدنت اوباما واقعۀ کشتيهای امدادی برای مردم غزه را يک فاجعه خواند و گفت برای برخورد با اين مسأله انتخاب راه های بهتری ممکن بود.

XS
SM
MD
LG